MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 5 MAJ 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Mobilen läcker farliga gifter

ABSORBERAS AV HUDEN När mobiltelefonen trycks mot örat kan flera farliga gifter frigöras. Dessa ämnen kan vara förklaringen till att många drabbats av yrsel och huvudvärk efter att ha pratat i mobiltelefoner.
Foto: MATS STRAND

DAGENS FRÅGA: Är du orolig för hälsorisker när du talar mobiltelefon?

Forskare slår larm: Cancer-framkallande ämnen frigörs
Din mobiltelefon ”svettas” ut farliga gifter.
  När du sätter mobilen mot örat gör värmen från huden att kemikalier frigörs. Ämnen som orsakar yrsel, trötthet och rodnad.
  – Det är samma symptom många mobilanvändare klagat över, säger Bo Börstell, miljökemist i Malmö.
   Upptäckten ger en ny möjlig förklaring till den så kallade mobilsjukan.
  Flera rapporter har visat att långpratande mobilanvändare kan drabbas av koncentrationsproblem, huvudvärk, trötthet, yrsel, rodnad och hetta. Ju mer man använt telefonen desto större har problemen varit.
  Länge har strålningen från de mobila telefonerna fått skulden, men trots ändlösa försök att hitta ett samband har ännu ingen lyckats.
  Inte förrän nu.
  – Eftersom folk de facto blir sjuka, ville vi se om det fanns något annat än strålning som kunde ligga bakom alla problem, förklarar Bo Börstell.
  Det är han och två kollegor som ligger bakom de nya rön som publiceras i Ny Teknik i dag.
  De visar alltså att besvären kan bero på att mobiltelefonen ”svettas ut” hälsovådliga kemikalier när vi pratar. Enligt tidningen handlar det om fenol, kresol, bifenyl, triklorfenol och dibensofuran.
  Ämnen som kan framkalla cancer, allergier och diffusa symptom som liknar de mobilsjukas.

La nallen i en plastpåse
  
Flera av dem är vattenlösliga och har smälttemperaturer som ligger nära kroppens 37 grader. Kommer de i kontakt med varm fuktig hud frigörs de lätt. De giftiga ångorna andas vi sedan in eller absorberas av huden när mobilen trycks mot örat och kinden.
  Det var två år sedan de tre miljökemisterna i Malmö kom gifterna på spåret. En kvinna som blivit ordentligt sjuk av sin mobiltelefon, slapp plötsligt sina besvär sedan hon lagt nallen i en plastpåse.
  För att se exakt vad plastpåsen skyddade henne från, gjorde kemisterna flera försök där mobiltelefoner isolerades i slutna kärl. Rumstempererad luft fick passera genom kärlen och ut via filter som absorberade de ämnen som frigjordes.
  En analys visar nu att filtren tagit upp en rad giftiga kemikalier, varav flera används som bekämpningsmedel. De finns exempelvis i tryckimpregnerat trä för att ta död på allt biologiskt som kan skada virket. På grund av kemikaliernas giftighet är dock tryckimpregnerat trä förbjudet att använda inomhus.

Ericsson tagna på sängen
  
Sven Persson som till vardags arbetar på Yrkesinspektionen i Malmö ser allvarligt på fyndet.
  – Det som gör det extra allvarligt är att man har mobilen direkt mot huden under lång tid. Det är som att ha en tryckimpregnerad planka som huvudkudde, säger han till Ny Teknik.
  Exakt hur höga halter som utsöndras är dock oklart, liksom var i mobiltelefonen de farliga ämnena finns. Om de sitter i höljet, innanmätet eller om de kommer från själva tillverkningsprocessen. På Ericsson är de ansvariga tagna på sängen.
  – Vi kan inte förstå vad det skulle komma ifrån, säger Mats Pellbäck-Scharp, som är miljöansvarig för mobiltelefonerna och nu kommer att följa upp det hela med egna mätningar.
Så mäts miljögifterna från mobiltelefonerna
  • Mobiltelefonen placeras i en helt tät glasbehållare.
  • Under en timme pumpas sedan rumstempererad luft genom behållaren. På väg ut passerar luften ett filter där alla ämnen som frigjorts fastnar.
  • Filtret har sedan skickats till ett ackrediterat kemilaboratorium i Uppsala för analys.
  • Analysmetoden används endast för att skanna av vilka ämnen som ingår i olika material, inte hur stora mängderna är. Minsta mängd som går att avläsa är ett mikrogram per kubikmeter, varför man med säkerhet vet att de uppmätta värdena ligger klart högre.

    Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
    tips: 08-411 11 11
    fax: 08-600 01 77
    växeln: 08-725 20 00


  •    

       
      FLER NYHETER
    Nyfödd baby frös ihjäl på sjukhus Personalen glömde slå på kuvösen där den nyfödde pojken låg
    Markoolios EM-låt - premiärlyssna
     HOCKEY-VM
    Nu luktar det GULD, Sverige
     PULS
    Eagle-Eye Cherry i stor intervju.
     KVINNA
    De utmanar männen i it-världen

     BOSTAD
    Eko-husen blev fiasko.

     MAT&VIN
    Sök bland 2150 viner

    SEXÖVERGREPPET I RISSNE:
    Tre pojkar dömda – fyra frikändes. I dag kom domen i rättegången om sexövergreppet i Rissne. Två av pojkarna dömdes för grovt sexuellt utnyttjande - flickan får 184 000 i skadestånd.
    ”I folkmun handlade det om gruppvåldtäkt” S-kvinnornas ledare vill se över våldtäktsbegreppet

    ”I love you”-viruset - så ser programkoden ut. Varning - viruset skickas ut under nya namn.
    Så drabbades företag och myndigheter av ”I love you” - och så skyddar du dig.

    ”Fel att sänka pensionsåldern” Sveriges Pensionärsförbund till attack mot Kjell-Olof Feldt
    Ett ögonblick... Mikael Wiehe som ska delta i en minnesgudstjänst i Malexander
    Svenska laget tvingades bryta extremtävlingen. Stoppades av höjdsjuka och cykelvurpa i Himalaya.
      SENASTE NYTT/TELEGRAM
    Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
    Nyhetsbevakaren - med automatisk uppdatering
    CHAT
  • Lördag cirka kl 10. Hockey-chatta med Hardy Nilsson.
  • Söndag kl 15. Dylan-chatta med Per Bjurman.

    Mobiltelefonen läcker farliga gifter - forskare slår larm. ”Cancerframkallande ämnen frigörs som orsakar yrsel, trötthet och rodnad”
    DAGENS FRÅGA: Är du orolig för hälsorisker när du talar mobiltelefon?

    Bönderna rasar mot SVT:s Sverker Olofsson. Kommentar om mjölkpriset får kritik.
    Nya raketanfall mot norra Israel i morse. Hizbollah slog tillbaka efter Israels flygräder mot Libanon i natt.
    Alkoholiserad man maldes ner bland returpapper. Makaber upptäckt i pappersfabrik.
    ”Röde Ken” blir ny borgmästare i London. Vann valet trots varningar från Tony Blair.

    Festen är slut för nätbutiken boo.com. Svenska grundarna tvingas jaga nya pengar efter miljardfiaskot.
    SNABBFRÅGA: Vill du handla kläder på nätet?
    Känd popstjärna fast i knarkrazzia. Managern: Vi vill inte ljuga, han har sitt problem.
    EU-svenskens avskedsfest kostade 60 000 kronor. ”Den var en investering för framtiden”.
    Sandalernas spännen kan vålla nickelallergi. 59 procent av alla testade skor innehåller nickel.

    Lena Mellin: Så gör du av med 200 miljoner på en vecka.

    BRANDRÄTTEGÅNGEN I GÖTEBORG
    De anhörigas smärtsamma besök i lokalen där deras kära dog.. ”Tio minuter genom det som för många betyder en hel livslängds helvete”
    Minst två kameror till när rättegången återupptas ”Bra att de lyssnat på oss”, säger brandoffrens anhörigförening

    Miljöpartiet kan sätta stopp för vägsatsning. Står fast vid att vägar inte ska få större anslag.
    Prins Andrew och Sarah gifter om sig? Skildes för sju år sedan - men bor numera i samma hus.
    Ulf Adelsohn stoppad för fortkörning. Slapp undan eftersom polisen just fick rånarlarm.
    Grattis, Lasse Åberg... ...som fyller 60 år i dag

    SEX PÅ JOBBET
    Italienarna gör det på kontoret Ny undersökning: En av tio sysslar med sex på kontorstid Snabbfråga!
    Malena Ivarsson: Det är stimulerande att arbeta ihop Var tredje av våra läsare säger sig ha haft sex på jobbet Tyck till!

    Gymnasieskolan ska förändras - igen Skolministern om kursbetygen: ”Ett fiasko”Snabbfråga och Tyck till!
    Om tre veckor kan du köpa Telia-aktier ...men inget vet vad de ska kosta Snabbfråga!

    Text: Liza Marklund

    Liza Marklund, kolumnist: En del använder nätet till att kräkas offentligt

      Annette Kullenberg Annette Kullenberg: I engelska tidningar får de döda nytt liv

    Bumerang om årtal och nostalgi, SVT 2 20.00
    Har du lätt för att komma ihåg årtal

    TÄVLINGAR:
    Var med i Aftonbladets Sverige-tävling Vinn helikopteräventyr, fjällsemester, campingnätter, stugveckor m m

  •