MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TORSDAG 4 MAJ 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Världspolitikens arena tilltalar Göran Persson allt mer. Här är han tillsammans med den brittiske premiärministern Tony Blair.
Foto: AP
Världs- politikern Göran Persson
Ofta har han beskyllts för tafflighet.
  Men så är det inte längre.
  Göran Persson har blivit en världspolitiker.

  I dag håller Göran Persson tal i kongressen i Washington. Han är inbjuden av Holocaustmuseet med anledning av USA:s nationella minnesdag om förintelsen.
  Det tillhör inte vanligheterna att svenska politiker talar vid evenemang av det slaget. För det betraktas Sverige oftast som alltför litet och ointressant.
  Men efter fyra år som statsminister har Göran Persson blivit en politiker med världen som arena. Orsakerna är framför allt två.
Sveriges medlemskap i EU.
Perssons personliga engagemang i att hålla minnet av utrotningen av judar och andra folkgrupper under andra världskriget vid liv.
Lena Mellin   Den utrikespolitiska starten för den utpräglat nationellt inriktade Göran Persson var mycket trevande. Till det första EU-toppmötet följde hustrun Annika med, en klar felsatsning eftersom de alltid består av sammanträden från tidig morgon till sen natt. Inga andra fruar fanns heller på plats.
  Ett halvår senare uttryckte Persson under ett besök i Peking förståelse för den politiska stabiliteten i Kina. Det ledde till en misstroendeomröstning i riksdagen.

Har vuxit in i rollen
  
I andra sammanhang, exempelvis i Chile och i Ungern, framstod statsministern mest som en handelsresande i Jasflygplan. Inte som den statsman han faktiskt är. Men nu har Göran Persson växt i den utrikespolitiska kostymen. Vilket inte bara är till fördel för honom själv. Framför allt är det bra för Sverige.
  Under det närmaste halvåret kommer Göran Persson att träffa praktiskt taget alla sina kolleger i Europa. Inte bara de som representerar de övriga EU-länderna. Utan också de som leder länder som vill bli medlemmar, totalt tolv stycken.
  Mötena är förberedelser inför Sveriges tid som ordförande i EU, första halvåret nästa år. Då kommer Göran Persson att vara den som i världspolitiken för EU:s talan. Den rollen har i dag Portugals António Guterres som exempelvis sett till att sätta den österrikiska regeringen i kylskåp.

Persson som räknas inom EU
  
EU har lett till en inrikespolitisk maktförskjutning. Om det var otacksamt att vara oppositionspolitiker tidigare har det blivit ännu tråkigare nu. Statsministerns inflytande har däremot ökat ordentligt. Göran Persson har helt enkelt blivit en av de få svenska politiker man behöver bry sig om.
  Det är i EU det stora, genomgripande och överraskande händer på politikens område och det är där Persson – men knappast någon annan svensk – räknas. Som en följd har politiken på hemmaplan alltmer reducerats till förvaltningsteknik vilket gör rollen som oppositionspolitiker ganska tröstlös.
  I början av sin karriär som statsminister var Göran Persson inte särskilt positiv till EU. Han klagade ofta på mötesformerna. Hans synpunkter på innehållet gränsade till det sarkastiska.
  I dag tar Persson för sig. Han har förstått att i viktiga frågor krävs det enhällighet. Och då är hans ord lika viktiga som Schröders från Tyskland, Blairs från Storbritannien och Jospin från Frankrike.
  Välkommen in på världsscenen, Göran Persson.

   

   
  FLER NYHETER
Det ser ut som ett kärleksbrev men är ett smittsamt datavirus Virusexpert till aftonbladet.se: Vi fick första samtalen tidigt i morse och nu finns det överallt

 BOSTAD

Fel, Ikea - män är inte så usla! Snabbfråga och Tyck till!

 SCHLAGER-EM
Irland favorit till schlagerseger Hör låten!

 RESOR
Sista minuten – hitta en fyndresa
Thomas Quick åtalas för ytterligare två mord i Norge Visade stor kännedom om detaljer

TORSDAGENS CHATT:
Läs chattet med Aftonbladets hockeyexpert Mats Wennerholm

Vägverket vill ha lag om cykelhjälm Cykelfrämjandet: Då kommer folk att sluta cykla
DAGENS FRÅGA: Ska vi ha lag på att använda cykelhjälm?
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren - med automatisk uppdatering
AFTONLADET.SE PÅ BRANDRÄTTEGÅNGEN I GÖTEBORG
Leif Silbersky presenterade nytt vittne ”Han kan bli till stor fördel för min klient”
Fem polisbevakade busslaster till brandplatsen De fyra åtalade valde att inte åka med

SEX PÅ JOBBET
Italienarna gör det på kontoret Ny undersökning: En av tio sysslar med sex på kontorstid Snabbfråga!
Malena Ivarsson: Det är stimulerande att arbeta ihop Var tredje av våra läsare säger sig ha haft sex på jobbet Tyck till!

Gymnasieskolan ska förändras - igen Skolministern om kursbetygen: ”Ett fiasko”Snabbfråga och Tyck till!
Grattis, Lasse Åberg... ...som fyller sextio på fredag
Finländsk gratistidning lanseras i Stockholm 100 Nyheter blir konkurrent till Metro och Stockholm News.
Läkare skriver ut bantningsmedel till folk som inte går ner i vikt Professor: Det skapar svåra magproblem
Polisens bilder avslöjade hemlig bordell ”Paret har tjänat stora pengar på prostitution”
Om tre veckor kan du köpa Telia-aktier ...men inget vet vad de ska kosta Snabbfråga!
Sökes: 500 nya läkare Spanjorer och polacker blixtutbildas i svenska
Rekordstort spritbeslag i Helsingborg Tulle beslagtog 28 000 liter 96-procentig sprit
Aftonbladet avslöjar: 1,5 miljarder satsas på att förbättra våra vägar Björn Rosengren: Det måste ske
Älskad av folket - hatad av Tony Blair I dag kan ”Röde Ken” bli Londons borgmästare
17-årig busskapare högg ihjäl 68-åring Polisen fritog gisslan i direktsändning i tv
Hög chef fick sparken – och 1,5 miljoner Gatu- och fastighetsborgarråd: Så här får man inte göra

STORSTREJKEN I NORGE
Norska strejken trappas upp Utvidgning av konflikten kan drabba Vinmonopolet, flyg, bussar och långväga transporter
Norska leverantörer kan förlora svenska kontrakt - svenska företag beredda att byta underleverantörer
Tack för att ni strejkar, Norge Svenska handlare jublar åt de köpglada gästerna

Andreas Axelsson erkänner fler väpnade rån Misstänkte polismördaren faxade erkännande till hovrätten
Var brutal - då mår rosorna bra Trädgårdskalender för maj.
Varning för dödlig medicin En rad dödsfall i USA har fått svenska läkare att omvärdera magmedicin
Världspolitikern Göran Persson Lena Mellin: Nu kan ingen beskylla honom för att vara tafflig
Så startade Persson nytt rosornas krig LO:s Bertil Jonsson rasar mot statsministerns uttalande om tidningen Arbetet.
Billy Butt polisanmäler rätten ”Ett lagbrott att döma mig för våldtäkt”
Annette Kullenberg

Annette Kullenberg, kolumnist: Hoppas misstankarna mot Alcalá är felaktiga


VANN DU? | Lotto 1 | Lotto 2
Polarpriset till Bob Dylan, SVT 1 22.00
Nästa vecka får Bob Dylan Polarpriset – bör han också få Nobelpriset i litteratur?

TÄVLINGAR:
Var med i Aftonbladets Sverige-tävling Vinn helikopteräventyr, fjällsemester, campingnätter, stugveckor m m