Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
LÖRDAG 15 APRIL 2000
 
 

I dag öppnades Greta Garbos hemliga brev till påstådda älskarinnan
I dag öppnades de hemliga breven som Greta Garbo skrev till Mercedes de Acosta, kvinnan som pekats ut som Den Gudomligas älskarinna.
  På måndag avslöjas innehållet.


På måndag avslöjas innehållet i de brev som Greta Garbo sände till Mercedes de Acosta - utpekad som Garbos älskarinna.
   Mercedes de Acosta skänkte 1960 de 55 brev hon fått av Garbo till det lilla Rosenbachmuseet i Philadelfia, mot löftet att de inte skulle öppnas förrän de båda kvinnorna varit döda i tio år.
  Nu är tiden inne.
  I dag öppnades breven och på måndag avslöjas innehållet. Då avslöjas det om det handlar om passionerade kärleksbrev eller om vanlig korrespondens mellan två väninnor.
  Trots att Greta Garbo varit död i tio år och dessförinnan inte hade gjort en film sedan 1941 är den svenskfödda superstjärnan fortfarande hett skvallerstoff.
  Engelska och amerikanska tidningar har den senaste veckan spekulerat om vad breven kan tänkas innehålla.
  Mercedes de Acosta var poet, men blev mest känd för att ha förhållanden med flera av den tidens största kvinnliga stjärnor som Marlene Dietrich och Isadora Duncan.



Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER