Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 14 APRIL 2000
 
 

Polisen väntar ett nytt mc-krig

En av de blivande medlemmarna i mc-klubben Bandidos deltog i rånet på konditori Thelins i Stockholm 1997. En kvinna som befann sig i lokalen hamnade mitt i skottlinjen och träffades i benet.
Foto: TOMAS BERGMAN
Hells Angels i Stockholm kartläggs av fyra nya Bandidos- medlemmar
Mc-klubben Bandidos är på väg att etableras i Stockholm.
  När polisen gjorde husrannsakan hos klubbens provmedlemmar i Tyresö hittades en kartläggning av Hells Angels med bilder på medlemmarna.
  Den blivande Bandidosklubben kallar sig ex-team.
  
De fyra Stockholmsbor som ingår i gruppen är upptagna i Bandidos eget register, men ännu inte fullvärdiga medlemmar.
  Anledningen till att medlemskapet har dröjt är det fredsavtal som slöts i Köpenhamn mellan Hells Angels och Bandidos efter mc-kriget.
  Då beslutades att ingen av klubbarna fick bilda några nya avdelningar, så kallade ”chapters”.
  Enligt poliskällor låter Bandidos i Sverige den nya gruppen gå under namnet ex-team (external team) för att kringgå fredsavtalet.

Polisen hittade pistol och pengar
  
De fyra männen bär inte skinnvästar, men däremot en speciell tröja med texten ”SYLB” (”Support Your Local Bandidos”) samt ”Ex-team” på bröstet och ärmarna. Idén är hämtad från Danmark där tröjorna bärs av ungdomar som bland annat hjälper till med vakthållning vid Bandidos fester.
  Polisen fruktar att ett nytt krig kan blossa upp om och när ex-team görs till fullvärdiga medlemmar. När polisen slog till mot de svenska ex-teammedlemmarna hittades en omfattande kartläggning av medlemmarna i fiendeklubben Hells Angels. Det fanns bland annat bilder som var tagna på HA-medlemmar vid fester samt person- och adressuppgifter.
  Hos en av männen hittades en pistol och anabola steroider. Polisen fann också 75 000 kronor hos en av dem.

Medlemmar grips för utpressning
  
Tillslaget kom till efter tips om en utpressning och i februari greps två av medlemmarna i ex-team.
  Bakom låg ett bråk kring en bilaffär i Skåne. Ex-
teammedlemmarna misstänktes ha fått i uppdrag att utpressa en av de inblandade i bilaffären.
   Men offret har inte velat samarbeta med polisen och utredningen har lagts ner.
  Hittills har svenska Bandidos bara funnits i Helsingborg och inte i Stockholm, där Hells Angels däremot har ett starkt fäste med många medlemmar.
  Två av medlemmarna i ex-team var tidigare med i Stockholmsklubben ASA MC som hade mycket nära band med Bandidos. Förra året tappade ASA MC så många medlemmar att klubben i praktiken försvann. Endast de två männen blev kvar.

Umgåtts med jugoslavisk maffia
  
En tredje av medlemmarna är en 27-åring som var med i skottdramat på Thelins konditori i Stockholm 1997.
  Det var ett miljonrån mellan kriminella som spårade ur. 27-åringen deltog i rånet, beväpnad med en niomillimeters pistol, men sköts ned bakifrån av ett rånoffer.
  Han har umgåtts med ledande personer i Brödraskapet och den jugoslaviska maffian i Stockholm.

Fyra blivande medlemmar i Bandidos
27-årig man, Skogås.
Dömd för dopningbrott, grovt vapenbrott, försök till rån och misshandel.
Var med vid skottdramat på Thelins konditori i Stockholm 1997.
Rörde sig i kretsen kring Brödraskapet.
Åtalades för utpressning tillsammans med en misstänkt ledare inom jugoslaviska maffian.
Har varit dörrvakt på kändiskrogar.

37-årig man, Älvsjö.
Medlem i ASA MC.
Har jobbat som dörrvakt.
Driver ett företag i fastighetsbranschen.
Har varit misstänkt för lindrigare brott.

29-årig man, Enskede.
President i ASA MC
Har varit misstänkt för lindrigare brott.

32-årig man, Tyresö.
Dömd till tio månaders fängelse för att ha slagit en man i huvudet med metallrör.



Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER