|
|
|
Microsoftfallet snabbas upp
WASHINGTON Processen mot Microsoft snabbas upp. Den 24 maj hålls en förhandling om vilka straff mjukvarujätten ska åläggas, och i bästa fall kan domare Thomas Jackson meddela straff redan i början av juni. Det framkom på onsdagen, sedan parterna i målet - Microsoft å ena sidan och amerikanska justitiedepartementet och 19 delstater å den andra - enats om att skynda på processen.
- Mitt mål är att få det här till en appellationsdomstol - vilken det nu blir - så snabbt som möjligt eftersom jag inte vill störa ekonomin eller slösa bort mer av er eller min tid, sade domare Jackson.
Eventuellt kan fallet gå direkt från distriktsdomstolen till högsta domstolen, om alla parter är överens om det. Om processen ska överklagas på vanligt sätt kommer den inte att vara avgjord på flera år.
Senast den 28 april ska regeringen och delstaterna lämna in förslag om straffåtgärder, sedan Jackson tidigare denna vecka funnit mjukvarugiganten skyldig till brott mot de amerikanska konkurrenslagarna. Därefter ska alla parter få möjlighet att kommentera förslagen innan Jackson håller en förhandling den 24 maj.
Det lindrigaste straffet för Microsoft är kraftiga böter. I värsta fall, ur Microsofts synvinkel, kan den amerikanska konkurrenslagstiftningen framtvinga en uppdelning av företaget och dessutom tvinga Microsoft att släppa koderna till operativsystemet Windows, släppa in andra webbläsare och ändra prissystem. (TT-Reuters)
TT-Reuters
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|
|