MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TISDAG 4 APRIL 2000
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Text: Yrsa Stenius
Tyck till om Yrsa Stenius kolumn

Hur stor hänsyn ska pressen visa invandrare som begått brott?

Under den troskyldiga perioden av Sveriges omvandling till så kallat mångkulturellt samhälle gällde runt om på landets tidningsredaktioner en oskriven men sträng pressetisk regel:
   När du skriver om brott, nämn aldrig - antyd inte ens - att det är en invandrare som begått det även om det är så det ligger till.

   Ända fram till 1990-talet efterlevdes denna regel tämligen obrottsligt. Det enda uppseendeväckande undantaget jag minns var ett tv-program av Jan Guillou som visade att ”zigenare”, som de då fortfarande kallades, stal mer än andra. Dokumentären blev hårt kritiserad eftersom den ansågs stryka fördomar medhårs.
  Jan Guillou försvarade sig med att ställa den intrikata frågan: Får sanningen inte omtalas ifall den bekräftar förutfattade meningar?

Under de senaste tio åren har redaktionsledningarna i våra medier släppt litet grann på den gamla regeln. Det har skett i samband med att man oftare än förut har börjat publicera namn och bild på grova brottslingar - eller starkt misstänkta vid mycket grova brott som polismorden i Malexander exempelvis.
   Då har uppgiften om invandrarbakgrund kommit med på köpet.
   Fortsättningsvis är man emellertid förhållandevis återhållsam med offentliggörandet av olika missdådares etniska tillhörighet. Och det ligger en god tanke bakom:

Främlingar i Sverige löper, alla goda invandrarpolitiska intentioner till trots, samma risk som främlingar i andra länder att mötas av okunskap, fördomar och bortvända blickar. Det är onödigt att utsätta dem för ytterligare en risk att stigmatiseras kollektivt för att någon ur deras grupp begår brott och detta blir allmänt känt.

  Negativa generaliseringar om folk från främmande kulturer sprider sig snabbt som präriebränder i kraft av en enda negativ nyhet medan det behövs år av uppvägande information för att få branden släckt.
  Dessa pressetiska hänsyn var vällovliga men började under 1980-talet få överraskande effekter för allmänhetens tilltro till mediernas vilja och förmåga att tala om hur saker var.

Människorna som bodde i invandrartäta områden runt storstäderna visste mycket väl att invandrarfamiljernas grabbar var överrepresenterade vid de typiska ungdomsbrotten - rån, slagsmål med grov misshandel, ofredande mm.
   Folk visste också att det förekom regelrätta gängsammandrabbningar mellan ”svenskar” och ”utlänningar” mellan ”vi” och ”dom”. Allmänheten hade länge vetat vad tidningarna vägrade skriva om och många renhjärtade idealister inte ville tro:
  Att invandringen även i Sverige skapade sociala spänningar. Att en generation ungdomar, födda och uppvuxna i Sverige men med rötter i andra kulturer, hade svårt att finna sig till rätta i detta land och att landet hade svårt att finna sig till rätta med dem.

Under 1990-talet började medierna berätta öppenhjärtigare om dessa ting. Aftonbladet var faktiskt först ut 1991. Numera har invandrarfamiljernas unga själva banat sig väg till offentligheten och tagit sig rätten att berätta på olika sätt om ''det nya landet''.

  Men fortfarande aktualiseras problemet vad medierna kan och bör berätta om den knepiga verklighet i vilken spänningarna mellan ”vi” och ”dom” flammar upp.
   Ska man tala om hur det förhåller sig med de unga gängen som rånar andra unga på gatan? Ska man tala om hur våldtäktsstatistiken ser ut, hur gängen som våldtar i grupp ofta är sammansatta?
   Om man inte gör det ringer ilskna medborgare och undrar varför redaktionerna går ut med uppgiften om att någon illgärningsman är svensk men tiger när det är en icke-svensk.
   Talar man om hur det ligger till ringer ilskna medborgare och säger: Vad var det vi sa'?

Jag tror att det klokaste är att i princip fortsätta att ligga lågt med publiceringen av uppgifter om brottslingars bakgrund. Emellertid, i samma ögonblick som vi finner att vi har att göra med brott där etniska spänningar är av betydelse för att brottet har begåtts - då måste vi nämna bakgrunden. Även om det resulterar i otäcka påringningar.    Annars för vi allmänheten bakom ljuset.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Det uppmärksammade sexövergreppet i Rissne fick i dag sitt rättsliga efterspel Kammaråklagare Anders Sundholm har inte funnit skäl att åtala någon av de sju pojkarna för våldtäkt
 SPORT
Therese Alshammar om partylivet – och åren som mobbad
Modos tre supertalanger

 KVINNA
Vinn de nya Ally McBeal-filmerna!

 RADIO
Nyheter och musik dygnet runt i din dator!

 NÖJE
”Skärgårds- doktorn” kan läggas ner
POLISMORDS-RÄTTEGÅNGEN
”Det var ingen tvekan om att skotten var riktade mot polisbilen” Andreas Axelsson berättade nya detaljer på tisdagen - men vägrar avslöja vem som sköt
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren - med automatisk uppdatering
MICROSOFT-RÄTTEGÅNGEN OCH IT-RASET
Bill Gates förlorade i domstolen Microsofts aktie rasade och drog med sig övriga teknikaktier i fallet
”Jag råder folk att sälja IT-aktier nu” Mats Wester tror att nedgången kommer att fortsätta ett tag till
Nytt Nasdaq-fall drog ned Stockholmsbörsen - men kurserna vände upp
Berg och dal-bana på New York-börsen Tisdagen blev en rysare

TISDAGENS CHATT
Rymden nästa för Göran Kropp Läs ett sammandrag av dagens chatt med äventyraren
Ebba Hultkvist från ”Skärgårdsdoktorn” sörjer inte Wilma ”Nu vill jag gå vidare och göra andra saker”, berättar hon i chattet med Aftonbladets läsare

Farliga bilbarnstolar säljs på internet Letsbuyit säljer stolar där barnen sitter framåtvända
Forskarlarm: Handsfree gör din mobil ännu farligare Sladden fungerar som antenn Snabbfråga!
Aftonbladet avslöjar regeringens utredning om hyrorna Listan på hyresgästernas önskemål inför förhandlingarna Snabbfråga och Tyck till!
”Fängelsepersonalen har inte beredskap för krissituationer” Ny undersökning visar skrämmande resultat
Agnethas brev till sin förföljare ABBA-stjärnan berättar i förhör om skräcken för 34-åringen
Skatterna ska sänkas – för de rika Mona Sahlin: Det finns ingen annan väg Snabbfråga!
Kvinnor testar nytt vaccin mot cancer 100 kvinnor ska vaccineras mot livmoderhalscancer
Gärna Bulgarien i sommar – men inte Turkiet Undersökning: Hit vill vi helst åka Snabbfråga!
”Det ska vara kul med sex” Forskare har kartlagt ungas inställning till sexualitet

TYCK TILL OM TV
Varför har Sverige fortfarande EU:s dyraste mat? ”Reportrarna” i kväll

Johan Hederstedt ny ÖB Efterträder Owe Wiktorin som avgår med pension i sommar
Lena Mellin: De låga elpriserna hotar avvecklingen av svensk kärnkraft
Mugabe hotade döda svenskar Svensk diplomatisk protest förbereds mot Zimbabwes president
Gör uppror, Villa Medusa-tjejer! I dokusåpan sliter tjejerna medan killar latar sig
”Killar, våga vägra se på tv-sport” Madeleine Grive: Sportprogrammen förstör äktenskap
DAGENS FRÅGA: Kan tv-sporten förstöra familjelivet?
Snart kan alla få .se Redan till nyår kan du få en hemsidesadress som slutar på .se
Gripandet som ger Karadzic kalla kårar För första gången visar Nato att de är beredda att gripa de högsta ansvariga för övergreppen
Företagare vägrar betala höjd avgift I går kom glesbygdsupproret till Stockholm
Politiker dömd för sextrakasserier Finsk riksdagsman ringde ”sexuellt laddade samtal” till minderårig flicka
Handklovar ska stoppa bråkstakar på flyget Lufthansas besättning utrustas med handfängsel
Yrsa Stenius
Yrsa Stenius, kolumnist:
Hur stor hänsyn ska pressen visa invandrare som begått brott?

SKRIV-UT-OCH-RES Hämta Aftonbladets reseguider på nätet – och skriv ut inför resan.