MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TORSDAG 24 FEBRUARI 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Lena Mellin Rosengrens direktörsklubb blev ett fiasko Näringslivet nobbar ministerns möte – de ”har inte tid”

96 DÅ: Sverige skulle få ett företagsklimat i världsklass. I februari 1999 samlade Björn Rosengren ett antal direktörer kring sig för rådslag. I dag: få ville komma på återträffen.
Foto: RICKARD KILSTRÖM
För ett år sedan sammankallade Björn Rosengren en grupp direktörer. Syfte: Sverige skulle få ett företagsklimat i världsklass.
  På måndag skulle de träffats igen. Men direktörerna har inte tid.
  Bara hälften av deras förslag har förverkligats.

  Förra nyåret bröt en våldsam debatt om företagsklimatet ut i Sverige. Detta sedan rader av sammanslagna storbolag, exempelvis Astra Zeneca och Stora Enso, placerade sina huvudkontor i utlandet.
  Näringsminister Björn Rosengren, som ofta är snabb i fötterna, samlade raskt ett gäng bolagsdirektörer och fackföreningsledare kring sig. De skulle tillsammans jobba fram ett program för att Sverige skulle få ”ett företagsklimat i världsklass”.
  Förslagen presenterades för precis ett år sedan. Och avsikten var att gruppen skulle ha samlats på nytt på måndag för en utvärdering.
  Men så många lämnade återbud att mötet ställdes in. Något nytt datum har inte bestämts.
  Direktörernas och fackordförandens begränsade entusiasm kan bero på att bara hälften av förslagen i åtgärdsprogrammet har förverkligats.
  
Sänkta skatter – delvis
  Direktörerna vill ha en tydlig avsiktsförklaring om sänkta skatter i vårbudgeten, bland annat för att utbildning skulle löna sig.
  De fick delvis som de ville. Inkomstskatterna ska sänkas under fyra år. Men sänkningen ska bara kompensera löntagarna för den obligatoriska pensionsavgiften. Samtidigt avskaffas avdragsrätten för pensionsavgiften.
  Skatten för utländska experter, som direktörerna inte tog upp i sitt program, kommer att sänkas om EU-kommissionen ger sitt klartecken. Besked kommer i mars.

Väl utbildad arbetskraft – inte alls
  
Industrigruppen, som församlingen kallades, ville förbättra möjligheterna för redan anställda att utbilda sig.
  Här har inte mycket hänt. Riksdagen har visserligen öronmärkt pengar för så kallad individuell kompetensutveckling. Men den utredning som ska bestämma hur det ska gå till ska vara klar först näst år.
  
Samarbete mellan näringsliv och stat – inte alls
Önskemålet var att företag och offentlig sektor skulle samarbeta mer kring forskning och utbildning, bland annat med 30 000 praktikplatser för elever på gymnasie- och högskolenivå. Det har varken genomförts eller påbörjats.
  
Partnerskap mot arbetslöshet – inte alls Rosengren, direktörerna och fackens representanter var överens om att det behövdes ett partnerskap mellan regeringen och näringslivet för att göra något rejält för att få in långtidsarbetslösa, invandrare och ungdomar på arbetsmarknaden.
  Det enda som hänt är att regeringen ökat subventionerna kraftigt för den som anställer en person som varit inskriven på arbetsförmedlingen i minst två år. I januari var 4 500 personer anställda med hjälp av den statliga subventionen.
  
Köpa egna aktier – genomfört
Börsbolag uppfattade det som ett problem att de inte kunde köpa sina egna aktier på börsen. Den möjligheten får de från 10 mars.

Mätmetoder – genomfört
Metoder för att jämföra Sverige med andra länder skulle utarbetas, bland annat om hur lönerna bestäms. Det har genomförts, bland annat i samarbete med det ganska trögrörliga EU. En första rapport kommer i mars.

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Grekisk polis grep Ericssonanställda Ericsson-chefer arrangerade falskt kidnappardrama och rån
Thomas Di Leva chattade på aftonbladet.se
Grammy-galan
Storslam för Santana i natt
”Alla var där”

Porrfilmare gjorde Britneys video
Hedman: Det var inte straff
Dominika gravid: Jag blev chockad Tack och adjö, Seinfeld Rösta!

Diskoteksbranden avsiktligt anlagd
Åklagaren: Vi anser att branden är uppklarad Rättegången kan börja i maj
”EU-parlamentariker utnyttjar prostituerade” Maj-Britt Theorin anklagar manliga kollegor
”Det blir nog aldrig någon grammy för mig” Trodde Anne Sofie von Otter – som fick TVÅ
Första internationella vinprovningen på nätet – i 27 olika städer världen över
Carola chockad över sin väns död Landssorg i Israel sedan stjärnan Ofra Haza dog i influensa
Astra föll på börsen efter rekordresultat ”Rapporten motsvarade inte förväntningarna”
Robert Collin avslöjar de krockfarliga småbilarna Bara Fiat och Lupo godkända
Göran Tunström begravd Stor skara följde den folkkäre författaren till hans sista vila
Saab vägrar kalla tillbaka 50 000 bilar Överklagar regeringens beslut om avgaskraven
Erik Åsbrink går in i it-branschen - startar global portal. Aftonbladet med som samarbetspartner.
Kropp och Skinnarmo om dramat på vägen till Nordpolen. Brittisk äventyrare måste räddas med helikopter.
Drottning Sofia föll i Clintons armar. Drama i Vita husets trappa.

Betty, 62, vädjar: Låt mig slippa dö . Bara presidentkandidaten George Bush kan stoppa avrättningen.
Hör hennes skakande vädjan om nåd.
DAGENS FRÅGA: Bör USA avskaffa dödsstraffet?
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige Världen Sport Ekonomi
Nyhetsbevakaren - med automatisk uppdatering
Grova sexbrev skickades från riksdagens datorer. Kriminolog förvånad över intesiteten i kontakterna med de prostituerade.
Männens mejl till de prostituerade på nätet.
Birgitta Dahl: De skyldiga ska straffas. Talmannen rasar mot sexbreven från riksdagen.
SNABBFRÅGA: Ska namnen på de skyldiga avslöjas?
Svår trafikolycka på E6. Flera fastklämda - stort räddningspådrag från Norge och Sverige.
Sexåring släpades till döds efter bil i USA. Blev hängande i bältet när biltjuv körde iväg med bilen.

Konstruktionsfel på Ericssons T28. Kunderna tvingas byta ut luckan på nya prestigetelefonen.
Men Ericssons surfbräda blir hetast på Cebit-mässan i dag. 600 personer från svenska företaget på plats i Hannover.
Bild-extra: Wap är ordet på Cebit-mässan i Hannover. Bilder på de hetaste nyheterna.

Tonya Harding greps för misshandel. Isprinsessan slog sin man med navkapsel
Aftonbladets vinst: 50,5 miljoner. Aftonbladet på nätet fördubblade sin omsättning.

TUNNELMORDET I GÄVLE
16-åriga flickan klädde ut sig i herrkläder. I går häktades hon - polisen misstänker kallblodigt rånmord.
Pappan: Allt är som en mardröm. ”Som förälder känner man sig skyldig till vad hon gjort”
Pojkvännen tidigare dömd för mord. ”16-åringen var stolt över att vara ihop med känd våldsman”

Lena Mellin: Rosengrens direktörsklubb blev ett fiasko. Näringslivet nobbar ministerns möte - de ”har inte tid”.
Smilies via SMS och E-mail :-) Aftonbladet har hela listan.
Upprörda tv-tittare rasar mot Lotteriinspektionen Proteststorm mot försöket att stoppa ”Vem vill bli miljonär?”
Nytt kritiskt datum för datorer – skottårsdagen.

Ungdomar ingick självmordspakt på internet. Dödshoppade tillsammans från känt turistmål i Norge
Henning Mankell vädjar om katastrofhjälp till Moçambique. ”Jag har vänner bland de drabbade”

VANN DU? Lotto 1 Lotto 2
PREMIÄR FÖR aftonbladet.se/stockholm
Allt som händer i Stockholm - på Aftonbladet. Läs mer om innehållet på vår nya avdelning.

Annette Kullenberg, kolumnist: Hur går det för Europa om porrmormor får hållas?
  EXPEDITION NORDPOLEN
Nyheterna från Nordpolen 2000-expeditionen - först på aftonbladet.se Här kan du följa Göran Kropp och Ola Skinnarmo på deras väg mot Nordpolen