MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
ONSDAG 16 FEBRUARI 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Text: Carl Hamilton
Tyck till om Carl Hamiltons kolumn
Konsultbolagens affärsidé: pyramidspel
Det är synd om människorna. Och mest synd är det om de rika.
  Det senaste året har många blivit rika på börsnoterade konsultbolag. Eller rättare sagt, de tror att de har blivit rika, tills de vill se rikedomen.

  Konsulter är specialister på att prata om framtida vinster, inte nödvändigtvis på att göra dem. Den dag den anställde konsulten verkligen drar in de summor som en uppumpad börskurs kräver – så bör han rätteligen tacka för sig och öppna eget.
  För att stanna i bolaget kräver konsulten optioner så att han får del i den framtida vinsten – den vinst som egentligen var aktieägarnas. Men eftersom optioner skall beskattas som löneförmån, blir det för dyrt och därför måste den gamla vanliga lobbymaskinen skramla igång för att den förhatliga staten skall kliva in och ge konsulterna skattebefrielse. Annars dråsar hela börshärligheten i golvet.
Blåkopian till den förvärvsstrategi som blåst upp börsvärdena på internet-konsulter, skrevs redan i början på 70-talet på Harvard Business School. Affärsidén är inte internet, utan pyramidspel. Pyramidspelet bygger på evig expansion genom förvärv av andra bolag, expansionen kräver högt värderade aktier som i sin tur kräver medial ”hype”, en slags självalstrad hysteri, som rätteligen borde belönas inte med löpsedlar, utan med kalla avrivningar. Det är helt följdriktigt att Carl Bildt dykt upp i sammanhanget. Han har inte bytt bransch, som tidningarna skriver. Hype har alltid varit Bildts bransch.
Spelet bygger på att komma in tidigt och kliva av sent, men – i tid. Det är därför både logiskt och väntat att grundarna nu säljer ut. Dags för sista akten. För ett halvår sedan hade de ett långsiktigt perspektiv. Nu har de bara bråttom.
I konsultbolaget Icon Medialab – börsvärde 11 miljarder, årlig förlust 130 miljoner – säljer grundarna ut för att satsa på ”intressanta affärsprojekt”. Aktieägarna trodde nog att de intressanta projekten låg i Icon.
  Många väntade sig att postgeneralen Ulf Dahlsten skulle bli en främmande fågel som vd för Icon. Häromdagen visade han i en av Per Öqvists många lysande intervjuer, att så inte är fallet. Dahlsten är som klippt och skuren för jobbet. Samma gamla härliga Icon-mix av storskryt, vansinniga Goldfinger-visioner om världsherravälde, blandat med litet smågnäll, undanflykter och paranoid förföljelsemani.
  Med grym precision skalar Öqvist den dahlstenska löken ända in till den råa barndomen.

Dahlsten skrävlar ogenerat om sin egen medievana (!) och om hur duktig talare han är. Han sätter likhetstecken mellan sig själv och det bolag han lett. Allt bra Posten har uträttat, är hans förtjänst. Felsatsningarna är glömda. Magplasken likaså. Tio år av konstant dålig press beror på en enda journalist som orättvist förföljt honom, därtill driven av lägsta tänkbara motiv, för att han, journalisten, ”ville bli fast anställd”.
  Helt obetalbar blir Dahlsten när han blixtdementerar sina egna påståenden. Han lovar friskt 200 procents tillväxt de närmaste två åren. Öqvist räknar ut att det betyder runt 4 miljarder. Dahlsten:
  – Jag vill inte använda en så exakt siffra.
  Han har just gjort det. Från prognos till dementi på tre rader.

På senare år har många orättvist anklagat Dagens Nyheters ledarsida för att ha blivit så oliberalt hjärtlös. Nu visar det sig att det bankar ett stort och varmt hjärta på sidan två. Och det klappar för internet-visionären Dahlsten.
  Det internationella mediabullret om den svenska internet-revolutionen, har nämligen nått även DN:s ledarsida. Och nu snålas inte på löftena. DN utlovar ”en ny storhetstid för Sverige”. Här skall bli ett land ”sjudande av entreprenörsanda, framtidstro och växande välstånd”. Allvarsmännen på DN kan till och med lova mera – ”lust”. Om blott – paradiset är nämligen villkorat – om blott skatten på Dahlstens optioner försvinner. Annars blir det tyvärr – ingenting.
  Ingenting alls.
  Låt oss därför förenas med DN i en ödmjuk, men samfälld bön till våra styrande:
Giv åt IT-miljonären Dahlsten skattebefrielse, ty han dignar under sin nyvunna förmögenhet!
  Låt icke gamla förlegade tankar om rättvisa och solidaritet stå i vägen för det förlovade land som flyter av mjölk, honung och lust, som vi alla skall träda in i bara visionären Dahlsten slipper sina sociala avgifter!


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
15 recept på Xenical skrevs i fjol ut till barn under tio år – varav åtta var yngre än fem år Professor vid Läkemedelsverket: Det här är olämpligt – vi vet inget om varken effekten eller säkerheten
Lillemor Arvidssons näthinna lossnade - blixtoperation dagen efter

 SPORT
Här blir Kajsa Sveriges största OS-hopp

 KVINNA
Ha, ha, ha – blondinerna slår tillbaka!

 MODE
Aftonbladets reporter stylades till en färgglad kille

 NÖJE
Exklusivt för aftonbladet.se:

Jens Peterson från filmfestivalen i Berlin: Vi journalister är bättre förberedda än Hugh Grant
VANN DU? Lotto 1 Lotto 2

”Porr-tv ger killar en förvriden syn på sex”
”Vi måste börja berätta om kärleken igen” Fem kända kvinnor om den nya porrdebatten Tyck till!
Vad tycker ni om porren, politiker? 57 procent vill förbjuda all porr i tv - unik undersökning av Aftonbladet/Sifo
Porrdokumentär chockerade riksdagsledamöter ”Sådana här scener måste stoppas”
S-kvinnornas hemsida anmäld

CDU-SKANDALEN I TYSKLAND
Wolfgang Schäuble avgick i dag Bidragsskandalen fällde den tyske CDU-ledaren
CDU hotas – av konkurs Wolfgang Hansson: Helmut Kohl måste bryta tystnaden – annars kan CDU gå under
Partiets näste starke man kan bli - en kvinna Partisekreteraren Angela Merkel seglar upp som huvudfavorit

IRA bryter samtal om nedrustning Största bakslaget hittills i fredsprocessen
ANALYS: Utan vapnen riskerar IRA försvinna
Proteststorm mot höjda bensinpriser ”Folk i glesbygden vägrar skaffa jobb, de stannar i stället hemma och tar emot bidrag eftersom det är mera lönsamt” Tyck till!
DAGENS FRÅGA: Kommer du att köra mindre nu när bensinpriset går upp?

FRAMTIDENS JOBB
Så hittar du rätt jobb – här är de hetaste yrkena Ny undersökning: Åtta av tio företag behöver personal
Erik och Annelie valde smart – rörmokeri och it

Polisen i Stockholm sprängde knarkliga Fyra män greps efter hantering av stora mängder amfetamin
Tony Olssons vän greps för vapenkuppen Polismördarna fick vapen från medlem i Bandidos?
Ingen tjänar på kortare arbetstid ...i alla fall inte enligt Konjunkturinstitutet Snabbfråga!
Rånmord från 1998 på väg att klaras upp med hjälp av DNA-teknik 51-årig pensionär greps efter tips
Hurra – vi vann it-VM Ny rapport: Sverige har gått förbi USA
Två män misstänkta för övergrepp på femårig flicka Greps av polis i natt
Ny metod ger döva hörsel Fyraårig pojke först med att operera in elektroder
Pojkarna som misstänks för gruppvåldtäkt släpps ”Hade de varit äldre hade jag begärt omhäktning”
Hyr-tv:n exploderade – nu stämmer han företaget Morten fick svåra brännskador och en hjärnskada
IRA bryter samtal om nedrustning Största bakslaget hittills i fredsprocessen
Eskortflicka får stöd av jämställdhetsminister ”Det är hennes chefer som har problem”
Bomb låg bakom tvättställ på träningscenter Polisen larmades – och spärrade av området
Flygvapnets protest stoppade Göran Persson ...men ett samtal till ÖB löste situationen
Rörliga bilder: Rymdsonden i närkontakt med asteroiden Eros - på Alla hjärtans dag
”Internet måste byggas om i grunden” Experter skakade efter senaste veckans sabotage
Bild-extra: Minst nitton döda vid tromberna i USA. Många hemlösa när ovädret drog över Georgia

Tre utmanare kämpar om att skida först till Nordpolen Satsar på att hinna före Göran Kropp och Ola Skinnarmo
Packat och klart för skidturen till Nordpolen Göran Kropp och Ola Skinnarmo ger sig iväg på söndag Tävling! Vinn tröjor och böcker!
Carl Hamilton Carl Hamilton, kolumnist: Konsultbolagens affärsidé: pyramidspel   Annette Kullenberg Annette Kullenberg: Inger Segelström är bra på pr – men vet hon vad hon talar om?

STOCKHOLM
Jösses tjejer - 70-talet går igen Snart drar 10-gruppen in på Nationalmuseum Tyck till om 70-talet!
– Sälj inte vår skola Gröndal kan tjäna 1,5 miljoner kronor på att bli friskola Tyck till!