|
|
Bjud på en kändis!

Gloria och Tiger går att köpa.Foto: AP
Vilken svensk skulle du bjuda på? Mejla oss (kandisauktion@aftonbladet.se) förslag så sammanställer vi en topplista med kända svenskar som vi skulle vilja se i en kändisauktion.
|
Nya sajt-trenden:
Betala för en träff med en kändis
Hur mycket är du beredd att bjuda för att få gå en golfrunda med världsstjärnan Tiger Woods? Eller att följa med Gloria Estefan på Grammygalan?
Nya trenden bland amerikanska sajter; bjud på en kändis!
Det där är något som kommer även i Sverige, tror Patrick von Schenck, vd för Bidlet.
På sajten www.ultimatebid.com är 4 000 dollar högsta budet just nu för att få följa med Gloria Estefan på Grammygalan om en dryg vecka.
Förutom Gloria som ciceron får du röda mattan utrullad, VIP-biljett, plats backstage under tv-sändningen och så kanske det bästa av allt - vara med på efterfesten med många av världens främsta kändisar.
35 000 dollar för en golfrunda
Låter inte det kul kan du istället följa den tyska supermodellen Heidi Style en dag på jobbet. Vara med henne och kolla in livet bakom catwalken, ställa de frågor du vill, ta en bild på er två ihop och få med ett bunt autografer hem för att dela ut till vännerna.
Priset just nu; 6 100 dollar.
Utropspriset för en 18-hålsrunda med Tiger Woods ligger på 5 000 dollar, men arrangörerna räknar med ett slutbud på 35 000 dollar innan slaget är avgjort.
Stjärnorna får en viss procent av budsumman, men Tiger Woods har redan sagt att han ger 90 procent till välgörande ändamål.
En annan auktion på gång är att Mikhail Baryshnikov dansar bara för DIG. Hur mycket är det värt?
Kändisar blir hetare och hetare på nätet enligt tidningen Wall Street Journal och i mars startar ytterligare en sajt, www.esuperstars.com, som ägs av SFX Entertainment och som nyligen köpte svenska EMA Telstar.
Deras specialitet är att till högstbjudande sälja träffar med sportkändisar.
En kul grej i Sverige
Svenska www.bidlet.se har också varit inne och nosat på tanken att auktionera ut saker kopplat till kändisar.
- Jag tror absolut det där är någonting man kan göra även i Sverige, säger Patrik von Schenck, vd för Bidlet.
- Men för vår del kommer det aldrig att bli någon huvudverksamhet, utan snarare en kul grej. En gimmick.
En gång har det hänt hittills att Bidlet haft en auktion kopplat direkt till en kändis. Det var en konsertbiljett med backstagemöte med Mel C i Köpenhamn.
Den gick för drygt 8 000 kronor.
Däremot har man auktionerat ut prylar tillhörande kändisar - som Enrigue Iglesias gitarr och Blood Hound Gangs apdräkt.
- Om man säljer kändisar tror jag det är viktigt att pengarna man får in går till välgörenhet.
- Som i fallet med Mel C. Där skänkte vi pengarna till Barncancerfonden, säger Patrik von Schenck.
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|
|