MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
MÅNDAG 7 FEBRUARI 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Text: Jan Guillou
Tyck till om Jan Guillous kolumn
Massmord pågår i dag – utan några protester
Bland de mer besynnerliga av alla lovord som sköljdes över Göran Persson vid den stora minneshögtiden i Stockholm rörande nazismens folkmordsprojekt hör onekligen den hängivne Israel-advokaten Per Ahlmarks, då han försäkrade att han ”beundrar Göran Persson oerhört” ty:
  ”Göran Persson är den ende statsministern i Sveriges historia som lärt sig något om antisemitismen” (Studio Ett, P 1, 19 januari).
   Eftersom Göran Persson knappast framträder som någon särdeles bokligt bildad man, annat än i sin självbild (”Jag har läst oerhört mycket om modern historia” Svens-ka Dagbladet 9 januari) så kan man ju fråga sig vilka särskilda Perssonska kunskaper Per Ahlmark tyckt sig iaktta. Och omvänt får man fråga sig vilka bildningsluckor andra statsministrar som Ingvar Carlsson, Olof Palme och Tage Erlander led av.
Per Ahlmarks beröm skall alltså inte tolkas bokstavligt, eftersom det då blir fullkomligt befängt. Han avser något annat och en tämligen riskfri gissning är Göran Perssons ord om att Sverige nu ”normaliserat” sina förbindelser med Israel.
   Det vill säga ändrat dem från det onormala tillstånd som rådde under exempelvis Olof Palme, då vi var kritiska till Israels ockupation av palestinsk mark. För Per Ahlmark, liksom Israels premiärminister Ehud Barak, liksom Göran Persson, är det nämligen självklart att koppla samman sitt engagemang mot nazismens brott med engagemang för Israels politik.
  Därför inbjöds inga arabstater till Stockholm. Därför var konferensen styrd till att förringa de icke-judiska offren för det nazistiska folkmordsprojektet.
  
De två omkväden som ständigt upprepades på konferensen var att vi får aldrig glömma och det får aldrig hända igen. Båda ståndpunkterna är så självklara att de blir helt okontroversiella.
Vad gäller det där med att glömma så handlar det ändå om historiens mest kända enskilda händelse. Adolf Hitler kommer att bli mer ihågkommen i Sverige än Göran Persson.
   Däremot kan man invända att konferensens uppmaning till minne avser ett selektivt minne. Många svenskar lider nu förmodligen av missuppfattningen att det var sex miljoner människor som skickades till förintelselägren. Det var dock dubbelt så många, men de som diskvalificerades ur det politiska minnet var zigenare, ”tattare”, slaver, homosexuella, mentalsjuka och fysiskt handikappade.
  Vad gäller parollen att det aldrig får hända igen är den möjligen tvetydig.
  Säkert kan innebörden bara tolkas som att det aldrig får hända det judiska folket igen. Men får det hända afrikaner, kurder eller araber?
  
För att återkoppla till paret Persson-Ahlmark så hade den senare en egenartad genomgång av de amerikanska presidentkandidaterna nyligen i sin spalt i vår malligaste morgontidning. Där rankade han deras lämplighet som USA:s president i förhållande till en enda fråga, om de var tillräckligt mycket för det pågående folkmordet i Irak.
  1995 konstaterade FN:s jordbruksorgan FAO att 560 000 irakiska barn dött till följd av det då bara fyra år gamla utrotningsprojektet som drivs med kemisk krigföring och utsvältning. Väsentligt för att åstadkomma så hög barnadödlighet var att slå ut alla reningsverk och sedan förbjuda – av påstått militära skäl – import av reservdelar till reningsverk, medicin mot dysenteri och tbc, rengöringsmedel och gödningsmedel (för att reducera landets matproduktion). Även om detta långsamma, iskallt systematiska och tekniskt skickliga massmord till slut kräver sex miljoner döda så finns dessvärre ingen anledning att tro att världens Persson-Ahlmarkar kallar till högtidlig konferens och övning i samstämmig vältalighet.
  
Vad gäller rasismen i vårt eget land så gav The American Jewish Committee svenska Sifo i uppdrag att undersöka svenskarnas attityder inför konferensen.
  Tre procent av svenskarna var emot judar. Tjugoen, alltså bokstavligt talat sju resor värre, var emot araber. Zigenarna toppade med trettiofyra procent. I gårdagens Expressen uttalade Göran Persson att invandringen ”varit för stor” i Sverige. För stor i förhållande till vad framgick inte.
  Det finns ingenting egendomligt i att vi alla fasar över historiens värsta brott. Det blir däremot egendomligt om vi beundrar varandra ”oerhört” för det självklara ställningstagandet. Eller skrävlar om ”oerhörd” läskunskap. I all synnerhet som massmorden pågår nu, just nu, utan våra ringaste protester. I all synnerhet som den växande rasismen i vårt land är vårt största politiska problem.
Denna diskussion är dock den svåraste som finns. Ty här härjar fler blodtörstiga hycklare, lögnare, självgoda skrävlare och anhängare av nya massmord än i någon annan diskussion. Om 50 år kanske just detta blir ett ämne för konferens.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Kapardramat fortsätter på Stansteds flygplats utanför London Vid lunchtid släppte dock kaparna en kvinna, två barn och två män ur gisslan

 BIL
Robert Collin: Tiden har gått förbi Polo

 IT
101 adresser till kändisar

 NÖJE
Regina: Nu bor jag med en tjej

 KVINNA
Rädda Farideh! Protestera mot utvisnings-
beslutet – på nätet!
Jugoslavisk minister sköts ihjäl i skottdrama Försvarsministern Pavle Bulatovic dödad - flera andra skadade
Kaparna släppte åtta ur gisslan Kapardramat fortsätter på Stansteds flygplats utanför London - läget kritiskt
Brittiske läkaren kan ha mördat ytterligare 36 människor Harold Shipman misstänks för mord på totalt 175 patienter
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige Världen Sport Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Grattis, Bengt Magnusson ...som lyckats slå sitt eget tittarrekord
Svårt få barn? Ta det lugnt så ökar chansen Forskare: För mycket sex gör dina spermier sämre
Krockkudden i din bil räddar liv - men den kan också göra dig både blind och döv
Nu blir börsen ett rent nöje Stefan&Krister vill in på Stockholms fondbörs
Allt fler väntas handla mat på nätet ”Branschen kommer att explodera”

PRESIDENTVALET I FINLAND
Vilken härlig seger, Tarja ...och snart kanske pojkvännen Pentti friar
Wolfgang Hansson: Halonen kan aldrig bli en ny Urho Kekkonen
LEDARE: Friska fläktar från Finland

GÖRAN TUNSTRÖM DÖD
Vännerna berättar Leonard Cohen: ”Jag är chockad”
Tung förlust för Sunne Göran Tunström gav många ortsbor en plats i litteraturen
Rolf Alsing: Han reste bort – för att komma hem
KULTUR: Han skrev världen ny Claes Wahlin om Göran Tunström, kärleken och sorgen

Varning: Du kan vara avlyssnad Polisen granskar oskyldiga svenskar för att hitta brottslingar
Nioåriga flickor sniffar hårspray ”De begriper inte vad de gör”
Cell och Mandator planerar samgående? Handeln med företagens aktier stoppade på börsen
Minst nio döda i tyska tågkatastrofen Lokföraren körde in på stationen i 120 km/h
”Han högg kniven i min hund” Björne Ekman: Han kunde väl satt den i mig istället
Hillary tar över täten Nu tänker fru Clinton ta en plats i senaten
Gerillan i Tjetjenien utlyser totalt krig ”Vi har vapen och män för att kriga i femtio år till”
Gen påverkar hjärnan och driver fram självmord Forskare har hittat ”självmordsgen”
Bill Gates satsar på internet-lotto Ska få britterna att spela över nätet
Haider-vänlig tidning fejkade bild Fotograf: Bilden är manipulerad för att passa tidningens politiska inriktning”
Priya, 4 – redan ett geni Pratar fyra språk flytande och valdes in i förening för personer med hög IQ
Jan Guillou
Jan Guillou:
Massmord pågår i dag – utan några protester

STOCKHOLM
Här fraktas 160 ton brandfara varje dag Brandmännen: Stoppa de farliga transporterna genom Stockholm
”Nu måste vi få åka gratis” Pendeltågs- resenärerna gör uppror Tyck till!
”Vi garanterar ingenting” Trafiklandstingsrådet svarar på kritiken Tyck till!

POLISENS FARTKONTROLLER
Polisen i Stockholm och Skåne fortsätter att publicera delar av sina aktiviteter