MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 28 JANUARI 2000
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Nazisterna når världen via nätet
Internet är varje nyfiken medborgares bäste vän.
  Tyvärr är det också nazisternas bästa verktyg. Via nätet når de hela världen.

Lena Mellin

Perssons tal lämnade ingen oberörd Statsministern fick stående ovationer
Jörg Haider – Europas skam Nu kan han få en plats i Österrikes regering
Lena Mellin: Nazisterna når världen via nätet
Anika räddades ur dödslägret av Axel I går hyllades de av den franske premiärministern
Yrsa Steinus, kolumnist: Vem är du att be om ursäkt, Göran Persson?

   Vitsen med internet är den vildvuxna, oreglerade snårskogen. Fantasin är i stort sett det enda som sätter gränser för vad som kan finnas där.
  Nätet är varje hemlighetsfull politiker och varje diktators värsta fiende. På internet kan man lägga ut vilka dokument som helst, påstå nästan vad som helst, tycka nästan vad som helst och sprida information till människor som man aldrig har sett och aldrig kommer att se.
Internet är följaktligen varje nyfiken och vetgirig människas bäste vän. Men det är också världens effektivaste spridare av hat och lögner.
   Det har nazisterna upptäckt. Enligt studier gjorda vid Simon Wiesenthalcentret i USA växer antalet så kallade ”hatsajter” med rekordfart. 1994 fanns en enda. I dag är de uppe i omkring 2 000.
  Svenska studier i ämnet visar att det för två år sedan 12 nazisajter på svenska som producerades i Sverige. I dag har hälften försvunnit. Resten har emigrerat till USA. Eller möjligen till Polen.
Orsaken är att polisen tagit sajterna på allvar. Inför hotet att åtalas för hets mot folkgrupp har de svenska hatsajterna försvunnit utomlands. Dit hets mot folkgrupp inte är ett brott.
Når världen på några sekunder
  
Den rekordsnabba internationella tillväxten av hatsajter tyder på att nazisterna och högerextremisterna tycker att internet är ett verksamt verktyg.
  Det är det givetvis. Det är billigt och det når hela världen på några sekunder. Kan man tänka sig något bättre?
  Internet har dessutom en annan fördel. Man behöver inte dela upplevelserna med någon annan.
  Man kan göra det helt själv.
  Enligt Mark Weitzman vid Wiesenthalcentret finns sajter när moderna ”soldater” i nazismens tjänst poängsätts efter de dåd de utfört.
  Ju större illdåd desto fler poäng. Med hjälp av hopsamlade poäng stiger man i graderna i den egna, internetlänkade, organisationen. En rysansvärd bild av nazismens kallblodighet. Och dess utövares utanförskap från vanligt samhällsliv.

42 miljoner barn når internet
  
I dag har fem miljoner barn och ungdomar i åldrarna mellan 2 och 18 år tillgång till internet.
  Om fem år kommer det finnas 42 miljoner internetanvändare i samma åldersgrupper.
  Det är dem, de som befinner sig i sin mest formbara ålder, som många av hatsajterna vänder sig till.
  Med glada färger och intressanta spel – som går ut på att judar är mindervärdiga och bör avlivas - lockas ungdomarna.
Den intressanta frågan är alltså hur får man bort hatpropagandan utan menliga ingrepp i det som är internets största tillgång, den ohämmade och gränslösa friheten.
   Författaren Ola Larsmo föreslår att världens länder enas om enhetliga, men kanske inte likalydande, lagar mot exempelvis hets mot folkgrupp. Det skulle ge polisen över hela världen redskap att bekämpa rasism och nazism på nätet.
  Problemet är att det kommer att ta ohyggligt lång tid. Om det ens är genomförbart.
  Tills dess kanske man får lita på förstärkt utbildning i källkritik.
  Allt är inte sant bara för att det ser bra ut och går att läsa.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Tetrapaks-miljardären dog i morse Industrimannen och arkeologen Gad Rausing avled efter en kort tids sjukdom. Han blev 77 år

 PULS

Vart tog ni vägen, Lili & Susie?

 NÖJE

Suzanne Reuter läxar upp Petter


Joe Laberos trolleriskola – del 1

  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige Världen Sport Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Direktörer köper förtur till nya hjärtan Svenska toppdirektörer har vip-kort till avancerade organtransplantationer
27-åring åtalad för mordet på kvinna i Södertälje - slog ihjäl henne med stekpanna
Stark stegring av flygtrafiken - men inrikesflyget både ökade och minskade
Varning för sjuk information! Läkare: ”Man måste vara kritisk, det finns inget kvalitetsfilter på internet”

Forskare: Farligare ha sex med kondom Kan ge en falsk känsla av trygghet
Partiledarna skrev protestlista mot Rysslands krig i Tjetjenien ...men Göran Persson fick inte vara med
Börsyra efter Ericsson-rapport i dag Börsens totala index steg med två procent på fredagen
Ericsson presenterade bästa kvartalsrapporten hittills – Vi kommer att göra ett ännu bättre resultat, säger Lars Ramkvist, styrelseordförande och koncernchef

Polismördarna får massor av brev från unga kvinnor Psykolog: Vissa lockas av farliga personer
Guldsmedsaffär i Stockholm pistolrånades i dag Rånarna försvann spårlöst
Tv-kändis slog kvinna – åtalas Skådespelaren: Jag har bett om ursäkt för det jag gjort
Par i Malmö drev kedja i prostitution – anhållna för koppleri Polisen slog till efter telefonavlyssning
Kronprinsessan Victoria är alltid helt rätt H&M:s chefsdesigner: Damlooken är på väg tillbaka Snabbfråga!
Birgitta Dahl fick fågelben i halsen Läkarna befarade hjärtinfarkt
Därför har tjocka svårt att bli gravida Hormonet leptit hämmar cellerna i äggstockarna
Spelfeber i Sverige – 100 miljoner i potten Här finns alla vinsterna
Bosse Ringholm varnar riksbankschefen för att höja räntan ”Jag utgår från att man inte höjer vid fel tillfälle”

KONFERENSEN OM FÖRINTELSEN
Göran Perssons tal lämnade ingen oberörd Statsministern fick stående ovationer
Jörg Haider – Europas skam Nu kan han få en plats i Österrikes regering
Anika räddades ur dödslägret av Axel I går hyllades de av den franske premiärministern
Lena Mellin: Nazisterna når världen via nätet
Yrsa Steinus, kolumnist: Vem är du att be om ursäkt, Göran Persson?

Läkarlarm: Vaccinera barnen mot influensan Men andra läkare är skeptiska
995 postkontor läggs ner över hela landet – 5000 jobb hotas
Pensionär med collie överfölls av kamphund Hunden satte tänderna i colliens nos
Hon blir vårt andra helgon Elisabeth Hesselblad blidkade såväl nazister som kommunister
Fransmännen får telefonkiosker med internet Lika enkelt att surfa som att ringa
”Al Gore och jag rökte hasch ihop Före detta journalist kan spräcka vicepresidentens chanser i valet
Man misstänks ha sålt 4 000 liter vin Hade 600 liter på jäsning när polisen slog till
Aftonbladet och Expressen stäms för förtal Sydafrikan kräver 4,3 miljoner i skadestånd
Text: Liza Marklund
Liza Marklund, kolumnist: Nazism föds där inte alla får plats
Annette Kullenberg
Annette Kullenberg: Lever rika och fattiga i en och samma värld?

BIL: Stopp för Formel 1 i svensk tv
KVINNA: Vinn nya deckardrottningens succébok
STOCKHOLM
Nytt rekord: 8,4 miljoner för en tvåa ”Jag skulle tro att det här är den dyraste bostadsrätten i Sverige någonsin” Tyck till!