MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
SÖNDAG 9 JANUARI 2000
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

TÅGKATASTROFEN I NORGE
Lokaltågets förare körde mot rött
Bente Larsen var den sista passageraren som klarade sig levande ut ur det brinnande tåget efter kollisionen. Med ena benet fastklämt kämpade hon mot lågorna i flera timmar innan hon kunde räddas. Tågkatastrofen i Norge krävde totalt 19 dödsoffer.
Foto: AP

OSLO. Tågkollisionen nära Rena i södra Norge i tisdags, som krävde 19 dödsoffer, orsakades sannolikt av att det inblandade lokatåget körde mot ett rött stoppljus, konstaterade haverikommissionen på söndagen.
  Kommissionen förklarade också att trafikkontrollen inte fick någon chans att hinna varna lokförarna i tid med mobiltelefon. Vid trafikledningne upptäcktes den förestående frontalkrocken inte förrän 35 sekunder innan tågen med cirka 90 kilometer i timmen rände in i varandra och det ena tågsättet började brinna våldsamt.

Hann inte bromsa
  Ingen av lokförarna hann bromsa fast tågen möttes på en raksträcka.
  En del av offren fastnade i en dödsfälla och brändes ihjäl.
  En 33-årig norska, Bente Larsen, överlevde dock efter att ensam ha bekämpat lågorna i en brinnande vagn med en eldsläckare, och sedan en brandslang som brandmän fick in till henne, i nära fyra timmar innan hon undsattes.
  - Enda gången jag var riktigt livrädd var då vattnet i slangen jag fått av brandmännen plötsligt stoppade, berättade hon för norska nyhetsbyrån NTB.
  Att tågen befann sig på kollisionskurs visades dock på en tavla cirka fyra minuter före kraschen, men trafikledarna var för upptagna att dirigera annan trafik, och upptäckte det inte förrän det var för sent enligt Haakon Grimstad vid järnvägsstyrelsen.

Försökte ringa för att varna
  Trafikledare försökte ändå ringa föraren på lokaltåget för att varna, men kom inte fram -- troligen för att kraschen redan var ett faktum -- och till föraren på expressen söderut från Trondheim till Hamar hade man inte rätt nummer, sade haveriutredarnas chef Ove Skovdal.
  Det är okänt varför lokaltåget passerade stoppsignalen vid en station innan Rena, som ligger 18 mil norr om Oslo.
  Den statliga järnvägsinspektionen har tidigare meddelat att man inte funnit några tekniska fel på banans signalsystem och antydde därmed att en av lokförarna missat en stoppsignal.

Het debatt om järnvägssäkerheten
  Olyckan har i Norge orsakat en het debatt om järnvägssäkerheten, delvis på grund av att frontalkollisionen inträffade på en bana, Rörosbanan, som är byggd på 1800-talet och som saknar ett modernt automatiskt säkerhetssystem.
  Röjningsarbetet fortsatte under veckoslutet och med hjälp av kranar lastades de förvridna, utbrända vagnsvraken på lastbilar och uppröjningen skulle vara avklarad på måndagen. Polisen har också avslutat sin undersökning på olycksplatsen.

24-årig svenska bland offren
  Av de 19 dödsoffren är nu 18 identifierade. Bland dem fanns 24-åriga svenskan Lisa Maria Arvefors, en 61-årig danska samt en rysk kvinna som ännu inte namngivits.
  Järnvägslinjen mellan Hamar och Röros, som byggdes och öppnades 1877, har stängts på obestämd tid. Lokförarna har vägrat trafikera sträckan till dess säkerheten förbättrats



Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Hon överlevde tågkatastrofen Bente Larsen, 33,kämpade i fyra timmar mot lågorna i den brinnande vagnen innan hon kunde räddas
Jonas Birgersson, 28, god för en miljard Carl Bildt om sin nya hemsida Posh Spice baby skulle kidnappas Stenmark gör comeback
Rockbjörnen - rösta i finalen!

Tjetjenskt blixtanfall mot ryska styrkor Rebellerna utnyttjar ryska bombpausen
Thomas Enqvist förlorade finalen i Australien.
Så lever Sveriges farligaste kvinnor Unikt reportage inifrån ”bunkern” på kvinnofängelset Hinseberg
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige Världen Sport
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Rolling Stones gjorde tidernas bästa rocklåt. Alla tiders tio-i-topplista.
54-årig mormor födde trillingar. Förlöstes med kejsarsnitt på sjukhus i USA - har åtta barn tidigare i åldrarna 16 till 34.
Valfars i Uzbekistan: Ende motkandidaten röstade på sin rival. ”Sovjetiska” siffror väntas för sittande presidenten.

”Inför speciellt körkort för minibuss”. Vägverkets chef vill skärpa kraven efter senaste svåra olyckan.
DAGENS FRÅGA: Bör man ha särskilt körkort för att köra minibuss?
Sektledare i förhör om mordet på 11-åriga flickan på julafton. ”Om vi är medskyldiga är jag beredd att gå i fängelse”
USA tvingar Elian, 6, att vittna i kongressen. Fortsatt dragkamp om kubanske pojken
Skinnskallar attackerade syndikalistkongress i natt.
Taxibil krossades av spårvagn. Tre skadade i centrala Göteborg i natt
Gudrun Schyman: Jag flyttar inte av ekonomiska skäl. Tjänar över 100 000 per år på att skriva sig i Skåne

TÅGREVOLUTIONEN
Privata företag tar över tågen i natt. Tågrevolutionen leds av före detta SJ-chefer.
Billigare att åka tåg - men krångligare. Guide: Så klarar du resan i nya tågsystemet.
Kaos väntas på pendeltågen i Stockholm. Varannat tåg ställs in - lokförare vill inte byta arbetsgivare.

Så kan du göra aktieklipp på internet. Alla fakta om 13 svenska nät-aktiemäklare
TYCK TILL om aktiehandel på nätet

KVINNA: Svärmors-extra.
HÄLSA: Kom igång efter julfrossan

Bygga nytt hus - bästa klippet just nu. ”Vårt drömhus kostar oss 7700 kronor i månaden”
Unik tabell: Här tjänar du mest på nya huset. Mest lönande runt Stockholm - sämst i Ragunda.

SVERIGE OCH EMU
Lena Mellin: Svenska kronan klar att skrota. Nu återstår bara en fråga: När tar euron över?
Partiledarna mot väggen om euron. När tror du att Sverige går över till euron?
De är partivänner - och helt oense. Här är nej-sägarens och ja-sägarens bästa argument.

Här har polisen fartkontroller nästa vecka.

Herman Lindqvist Herman Lindqvist, kolumnist: Visst finns det roliga politiker

VANN DU? Stryktips Måltips Lotto 1 Lotto 2 Joker V 75
ÅRTUSENDETS HÄST Rösta på Sveriges största hästsajt!