Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TORSDAG 6 JANUARI 2000
 

AFTONBLADET AVSLÖJAR
MISSTÄNKS FÖR NYA BROTT 32-åringen, son till en svensk toppdirektör, avtjänar ett sexårigt straff på Åbyanstalten utanför Uppsala. Under permissionerna misstänks han ha begått nya brott.
Foto: BJÖRN LINDAHL

Ekobrottslingen åkte utomlands på permissionen
Hade tre mobiltelefoner och dator med internet i cellen

Den 32-årige mannen är en av Sveriges hårdast dömda ekobrottslingar.
  Under sina permissioner har han levt flott, rest över hela Sverige och gått på restaurang i London.
  I cellen har han haft telefon, dator och tillgång till internet.
   32-åringen är son till en svensk toppdirektör och dömdes 1996 till sex års fängelse som huvudman i Sveriges största smuggelhärva någonsin. Ligan lurade staten på 450 miljoner kronor, framför allt moms och tullavgifter.
  Aftonbladet kan i dag avslöja hur kriminalvården har gett 32-åringen förmåner utan minsta kontroll.
  Mannen sitter på Åbyanstalten utanför Uppsala, en öppen anstalt i den mildaste säkerhetsklassen.
  Han är nu misstänkt för nya grova brott, begångna under permissionerna.

Gjorde husrannsakan i cellen
  
För en tid sedan gjorde polisen husrannsakan i hans cell. Där hade han tre mobiltelefoner, en bärbar dator, en handdator och möjlighet att koppla upp sig på internet.
  I cellen hittades också kvitton från restaurangbesök i London. Polisen misstänker att han rest utomlands under sina permissioner och träffat gamla medbrottslingar.
  32-åringen hade lämnat sitt pass till Åbyanstalten. Men fängelset märkte aldrig att passet var gammalt och ogiltigt. Det upptäcktes först efter påtryckningar från polisen.
  Enligt polisen har 32-åringen regelbundet åkt till Stockholm, men även till andra orter, och då sysslat med brottslig verksamhet.

Uppgav adress till ett äldreboende
  
För Åbyanstalten uppgav 32-åringen en adress i Malmö där han skulle bo under permissionerna. Fängelset kontrollerade varken adressen eller om han var där.
  På adressen ligger ett äldreboende för senildementa.
  Trots mångmiljonkonkursen och egna statliga skulder på 13,7 miljoner har 32-åringen förmodligen inte dåligt med pengar.
  Polisen uppskattar att han har omkring 100 miljoner kronor undanstoppat på konton i Gibraltar och Andorra. Kronofogden, som förgäves försökt komma åt pengarna, uppskattar dock siffran till omkring 40 miljoner.
  De nya brottsmisstankarna rör grovt häleri. Han misstänks ha varit med om att sälja fem ton stulen löjrom, värd omkring 2,5 miljoner kronor.


Eva Maltinger.
Foto: BJÖRN LINDAHL

Kriminalvårdschef: Ibland gör vi missar
Den ansvariga chefen vägrar kommentera hur Åbyanstalten har agerat.
  – Jag yttrar mig aldrig om ett enskilt fall, säger Eva Maltinger, kriminalvårdschef i Uppsala.
   Enligt reglerna får fångar varken ha mobiltelefoner eller tillgång till internet i cellerna.
  De måste alltid uppge en adress där de vistas under permissionerna. Det är fängelsets skyldighet att kontrollera adresserna.
  I 32-åringens fall har ingen av bestämmelserna följts. Kriminalvårdschef Eva Maltinger vill ändå inte kommentera fallet.
  – Jag får inte ens säga vem som sitter på Åbyanstalten. Du får vända dig till polisen eftersom det pågår en brottsutredning, säger hon.
Men det här handlar om kriminalvårdens agerande.
  
– Inte ens inom kriminalvården är vi perfekta. Ibland gör vi missar.
På punkt efter punkt har det gått snett. Varför?
  
– Jag vill inte uttala mig om en enskild person.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER