Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetNöje
TV-PRISET 2000
  

Aftonbladets TV-pris, vinnare 1983-1999

1983

Årets svenska program: Nöjesmaskinen
Årets svenska kvinna: Stina Lundberg
Årets svenska man: Sven Melander
Årets utländska program: Hemliga armén
Årets utländska kvinna: Jane Wyman
Årets utländska man: Larry Hagman

1984

Årets svenska program: Gäster med gester
Årets svenska kvinna: Ewonne Winblad
Årets svenska man: Jan Guillou
Årets utländska program: Törnfåglarna
Årets utländska kvinna: Sigrid Thornton
Årets utländska man: Richard Chamberlain

1985

Årets svenska program: Nöjesmassakern
Årets svenska kvinna: Lill Lindfors
Årets svenska man: Tomas von Brömssen
Årets utländska program: Cosby
Årets utländska kvinna: Jenny Seagrove
Årets utländska man: Bill Cosby

1986

Årets svenska program: Macken
Årets svenska kvinna: Catrin Jacobs
Årets svenska man: Gunnar Arvidsson
Årets utländska program: Cosby
Årets utländska kvinna: Meryl Streep
Årets utländska man: Bill Cosby

1987

Årets svenska program: Varuhuset
Årets svenska kvinna: Marika Lindström
Årets svenska man: Gunnar Arvidson
Årets utländska program: Nord och Syd
Årets utländska kvinna: Cybil Shepard
Årets utländska man: Patrick Swayze

1988

Årets svenska program: Björnes Magasin
Årets svenska kvinna: Christina Schollin
Årets svenska man: Lasse Brandeby
Årets utländska program: Matador
Årets utländska kvinna: Megan Fellows
Årets utländska man: Bill Cosby

1989

Årets svenska program: Mitt 40-tal
Årets svenska kvinna: Solveig Ternström
Årets svenska man: Berndt Egerbladh
Årets utländska program: Falcon Crest
Årets utländska kvinna: Jane Wyman
Årets utländska man: Bill Cosby

1990

Årets svenska program: Bullen
Årets svenska kvinna: Stina Dabrowski
Årets svenska man: Robert Aschberg
Årets utländska program: En röst i natten
Årets utländska kvinna: Roseanne Barr
Årets utländska man: John Cleese

1991

Årets svenska program: Dabrowski
Årets svenska kvinna: Stina Dabrowski
Årets svenska man: Robert Aschberg
Årets utländska program: Twin Peaks
Årets utländska kvinna: Whoppi Goldberg
Årets utländska man: Kyle Maclachlan

1992

Årets svenska program: Fångarna på fortet
Årets svenska kvinna: Cissi Elwin
Årets svenska man: Leif "Loket" Olsson
Årets utländska program: Rättvisans män
Årets utländska kvinna: Louise Lombard
Årets utländska man: Joe Penny

1993

Årets svenska program: Rederiet
Årets svenska kvinna: Kristin Kaspersen
Årets svenska man: Martin Timell
Årets utländska program: Våra värsta år
Årets utländska kvinna: Oprah Winfrey
Årets utländska man: Rowan Atkinson

1994

Årets svenska program: Svensson, Svensson
Årets svenska kvinna: Suzanne Reuter
Årets svenska man: Leif "Loket" Olsson
Årets utländska program: Doktor Quinn
Årets utländska kvinna: Jane Seymour
Årets utländska man: John Thaw

1995

Årets svenska program: Tre Kronor
Årets svenska kvinna: Maj Fant
Årets svenska man: Robert Gustafsson
Årets utländska program: Arkiv X
Årets utländska kvinna: Ricki Lake
Årets utländska man: Rowan Atkinson

1996

Årets svenska program: Svensson, Svensson
Årets svenska kvinna: Susanne Reuter
Årets svenska man: Robert Gustafsson
Årets utländska program: Arkiv X
Årets utländska kvinna: Gillian Andersson
Årets utländska man: Dave Duchovny

1997

Årets svenska program: Så ska det låta
Årets svenska kvinna: Stina Dabrowski
Årets svenska man: Peter Harryson
Årets utländska program: Arkiv X
Årets utländska kvinna: Gillian Andersson
Årets utländska man: Rowan Atkinson

1998

Årets svenska program: Expedition: Robinson
Årets svenska kvinna: Alice Bah
Årets svenska man: Kristian Luuk
Årets svenska underhållningsprogram: Expedition: Robinson
Årets svenska Dramaproduktion: Aspiranterna
Årets svenska Samhällsprogram: Kalla fakta
Årets svenska Barn/Ungdomsprogram: Hjärnkontoret
Årets svenska sportkommentator: Arne Hegerfors
Årets svenska nyhetsankare: Claes Elfsberg
Årets utländska TV-program: Ally Mc Beal
Årets utländska kvinnliga tv-person: Calista Flockhart
Årets utländska manliga tv-person: Jerry Seinfeld

1999

Årets svenska program: Så ska det låta
Årets svenska kvinna: Agneta Sjödin
Årets svenska man: Kristian Luuk
Årets svenska underhållningsprogram: Så ska det låta
Årets svenska Dramaproduktion: Anna Holt
Årets svenska Samhällsprogram: Kalla Fakta
Årets svenska Barn/Ungdomsprogram: Hjärnkontoret
Årets svenska sportkommentator: Arne Hegerfors
Årets svenska nyhetsankare: Claes Elfsberg
Årets utländska TV-program: Vänner
Årets utländska kvinnliga tv-person: Calista Flockhart
Årets utländska manliga tv-person: Jerry Seinfeld
Århundradets svenska kvinnliga tv-profil: Stina Lundberg
Århundradets svenska manliga tv-profil: Lennart Hyland


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: [email protected]
telefon: 08-725 2000
fax: 08-600 01 77