|
|
Lisas jazzfilm årets skräll
LONDON. En Hollywood-film full av jazz.
Med Lisa Ekdahl och Peter Nordahl trio.
Håll med om att det är 90-talets mest sensationella svenska jazznyhet.
En miniresumé för er som missade artikeln i Aftonbladet i helgen:
Lisa Ekdahl och Peter Nordahl trio ska alltså göra musiken till Town and country, en långfilm med Goldie Hawn, Gérard Depardieu, Warren Beatty och Diane Keaton i huvudrollerna.
Och dessutom ska de spela med i filmen, bland annat i scener från jazzklubbar i New York och Paris.
Låter nästan för fantastiskt för att vara sant.
Som om detta inte är nog ska Lisa & co försöka hinna pussla in diverse andra utlandsengagemang mellan resorna till Los Angeles i sommar.
Den 18 juli uppträder vi på jazzfestivalen i Nice och i augusti spelar vi fyra kvällar i rad på en jazzklubben Pizza Express i London, berättar Peter Nordahl.
Musikambassadörer, var ordet sa Bull.
Har räknat dagar i veckor nu och i morgon kväll är det äntligen dags. Afro-Cuban Allstars live på Shepherds Bush Empire i London. Med Juan Gonzáles vid pianot och 15 gubbar från Kuba i bandet.
Kan bara inte vara dåligt.
Över huvud taget smyger det sig in mycket kubanska influenser i både jazz- och popmusiken för tillfället.
Hör bara Los Aretes de la luna, inledningsspåret på nya David Sánchez-plattan Obsesión. Ett album som även hämtat näring från Brasilien och Sánchez hemland Puero Rico. Kan inte tänka mig sinnligare och vackrare musik att mana fram sommaren med.
Ja, den skulle i så fall komma från Lars Gullin. Gav Gullin-samlingen Fäbodjazz fyra plus i Puls i fredags och slår gärna ytterligare ett slag för cd:n.
Vi talar tidigt 50-tal och jazz färgad av nordisk folkton. En glimrande introduktion för er som vill lyssna in er på Sveriges största saxofonist genom tiderna.
En lämplig fortsättning är att införskaffa Stockholm steet, ännu en aktuell Lars Gullin-samling. Den fjärde Gullin-volymen från skivbolaget Dragon innehåller inspelningar från 1959 och 1960 och den ger ännu ett smakprov vilken gigant Gullin var.
Sugna på nåt nyinspelat? Testa In carterian fashion med James Carter. Faller speciellt för de bluesigare numren, där Carters pigga tenor får fett understöd av en hammondorgel.
Stöddigt svängigt för det mesta.
Bäst just nu
  
Lars Gullin: Fäbodjazz (Metronome)
Lars Gullin: Stockholm street 1959/60 vol 4 (Dragon)
  
David Sánchez: Obsesión (Columbia)
Vill du skriva till Anders Hvidfeldt?
|
|