|
|
Backsliders räcker längre än sommaren
Hallå där brukade Bo Hansson inleda med på den tid han var programledare för SVT:s Sportnytt.
Själv inleder jag i dag med Backsliders.
Som inledning är det helt okej!
Southern lines (Mammoth) är gruppens andra platta och om inte ett mästerverk åtminstone en skapelse som kommer att räcka längre än sommaren.
Det är twang och rock och ursprung och varenda schablonbild av dammiga vägar och biljardförsedda Oklahomabarer som far förbi och inledande Abe Lincoln kan man spela hur ofta som helst inte minst för raderna om Flamin Groovies.
Sedan finns det något spår senare något som skulle kunna vara melodistulet från Bobby Helms Fraulain och som är totalrätt med steel och piaonklink och nasalt uttal om längtan och nog måste det varit så det kändes när Hank Wiliams kom till stan.
Bo Hansson och country, nej, jag vet inte. Arne Hegerfors däremot är helfrälst och nog tror jag Chely Wright skulle behaga honom med Singel white female (MCA). Lite mer popfärgat än tidigare, men med tillräckligt mycket längtan i rösten för att vara sommarnattströst.
Sommar och festivaler och ett välfyllt kalendarium. Om det är DEN David Wills som är i Skara i augusti är det han som gjorde Theres a jukebox på lp:n From barrooms to bedrooms (CBS?) någon gång 1975 och det är countrylåten vars enda fel är att den är för kort.
Marty Stuart har länge varit genrens lekledare, ett musikaliskt underbarn som fått leka med alla legenderna. Efter en räcka plattor med hög tramsfaktor tar han sig samman på The pilgrim (MCA) och ger sig ut att resa i en tid som inte längre är. Svulstigt, sa Bill. För mycket, sa Bull.
Har ni inget för er i sommar kan ni köpa tidningen True West och läsa om den riktiga vilda västern. Själv skall jag klippa gräs, måla fönster och hoppas att det verkligen blir fred på Balkan.
Countrysommaren
16/6:
Dale Watson, Västerås.
18/6:
Dale Watson, Västerås.
2-3/7:
Carlene Carter, Highway 101, Mike Bella, Skjåk, Norge.
2-3/7:
Highway 101, Kentucky, John Withleather, Lida.
2-3/7:
Jerry Jaye, Lisa Colter, Johnny & Roccos, Herrljunga.
9-10/7:
Christina Lindberg, Mats Rådberg, Duved.
9-10/7:
Connie Smith, Heather Myhles, Breim, Norge.
10/7:
Janne Lindgren, Christina Lindberg, Gustafsfors.
10/7:
Inger Nordström, Mc Kennard, Chris Knight, Bjurberg.
23/7:
Stella Parton, River Band, Båstad.
23-24/7:
Wanda Jackson, Stella Parton, Red Hot Max, Junsele.
6-7/8:
David Wills, Robin Right, Red Jenkins, Skara.
6-7-8/8:
Frizzell Brothers, Sleepy La Beef, George Ducas, Inger Nordström, Furuvik.
12/8:
Heaterh Myles, Gävle.
13-14/8:
Wanda Jackson, Caroline Burman, Vemdalen.
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-725 2000
fax: 08-600 01 77
|
|