MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetNöje
FREDAG 2 APRIL 1999
STARTSIDA
NÖJE
Melodifestivalen
Tv-priset
Rockbjörnen
NYHET:
Singeltoppen
CD-toppen
USA-listan
Englandslistan
Telegram
Dokusåpaguiden
Kändis-länkar
Chatt
Redaktion
Recensioner:
Film
Cd
PULS
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
IT
EKONOMI
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Hit kommer nya ”Stadskampen”


Helsingborg, Linköping och Västerås är klara för Stadskampen i sommar. Nästan klara är Gävle, Uppsala, Borås, Jönköping och Södertälje. Helt givet är förstås att Staffan Ling och Sofia Eriksson fortsätter som programledare efter förra årets succé.

Foto: JESSICA GOW
Aftonbladet avslöjar årets tävlingsstäder
”Stadskampen” går vidare i sommar.
  Utökad med två städer och en massa nyheter.
  Aftonbladet kan i dag avslöja vilka svenska städer som kommer att tävla.
  
Tävlingsledare är som vanligt Staffan Ling och Sofia Eriksson.
  – ”Stadskampen” har blivit som en drog för mig. Jag skulle vilja göra det här hela livet, säger Sofia Eriksson.
  En nyhet för i år är att programmet sänds åtta fredagar i stället för sex. Anledningen är, förutom tävlingens popularitet, att det kostar väldigt mycket att dra i gång produktionen och något mindre när programmen väl rullar på.
  – Det finns behov av en utökning för folk har så kul ute i städerna. Som ett tivoli och en folkfest på samma gång, säger Sofia Eriksson.

”Speciellt kul med Helsingborg”
   Tre städer är helt klara, det är Helsingborg, Linköping och Västerås. De resterande fem städerna är så gott som klara, Gävle, Uppsala, Borås, Jönköping och Södertälje.
  – Jag tycker det är speciellt kul att komma till Helsingborg. Det är en fin stad. Jag har varit där mycket, speciellt med ”På rymmen”.
  Förutom utökningen av två städer väntas en hel del nyheter i själva programmet.
  – Det är roliga nyheter både när det gäller tävlingsmoment och människor runt omkring. Mer kan jag inte säga.

Visby drog sig ur
   De städer som väljer att delta i ”Stadskampen” måsta betala 250 000 kronor till TV4. Förra året drog sig Visby ur sedan två stadsbor anmält saken till länsrätten som bedömde utlägget som olagligt. I kommunlagen står att kommunen inte får gynna enskild näringsidkare utan att det föreligger synnerliga skäl.
  Detta har dock inte påverkat årets omgång av ”Stadskampen” eller gjort övriga städer negativt inställda till tävlingen.
  – Varje kommun har ju vissa pengar som de lägger ner på lansering och 250 000 är inte mycket om man tänker på vilken dyr produktion ”Stadskampen” är.

”Alla städer har varit nöjda”
   – Alla städer vi har varit i är väldigt nöjda, så jag hoppas att dom tycker att det är värt pengarna, säger Sofia Eriksson.
  ”Stadskampen” börjar sändas fredagen den 2 juli i TV4 och åtta fredagar framöver.
Frida Lindqvist
frida.lindqvist@aftonbladet.se

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-725 2000
fax: 08-600 01 77


   
  MER NÖJE
Bullerby-Anna blir utvikningsbrud. ”Jag gör det för karriären – egentligen är jag råfeminist”.

Hit kommer nya ”Stadskampen”. Aftonbladet avslöjar de nya tävlingsstäderna.

DOKUMENT ABBA: Abba sprack – men B:na bär. Björn och Benny möttes på en efterfest för 33 år sedan – i dag är de en miljardindustri.

Gunnar Rehlin ställde upp för Killing-gänget. ”Manuset var jätteroligt”.