|
MUSIK Håkan Steen skriver om pop
|
|
|
|
|
Jag föll direkt för Gwyneth
NEW YORK. Först var han känd som Ralphs lillebror. Men nu står Joseph Fiennes på egna trikåklädda ben och sätter kvinnohjärtan i brand som unge William i Shakespeare in Love. Gwyneth Paltrow är otroligt vacker. Det uppstod en kemi direkt mellan oss, säger nya stjärnan Fiennes. Joseph Fiennes, 28, är nära bekant med sin rollfigur i filmen. Han har hittills mest stått på teaterscenen och spelat mycket av den store mästaren, Shakespeare. När man spelar finns det alltid en liten röst i bakhuvudet som undrar hur han egentligen var. Det här var roligt och sexigt, mycket som jag inte förväntat mig av honom. Manuset är briljant. Faktum är att Fiennes var intresserad av den här rollen redan 1993 när filmen diskuterades för första gången. Nu är jag glad att den inte blev av då, jag var alldeles för ung och hade aldrig fått jobbet.
Ralph var ett stort stöd Ja, jag är kluven. Jag vet att vi är en del av en kommersiell historia och att det är nödvändigt med publicitet. Men det finns en annan del av mig som har väldigt svårt att gå över gränsen mellan arbetet och privatlivet. Och han vet att jämförelserna med storebror Ralph är ofrånkomliga. Ralph var ett stort stöd när jag gick i teaterskolan. Men när det kommer till kritan måste du klara dig själv. Vi pratar aldrig om jobbet, säger han och vill helst lämna ämnet. Han nöjer sig med att berätta att han totalt har fem syskon, han och tvillingbrodern Jacob är yngst och att han hade en tämligen rörig uppväxt. Snarast kaotisk. Pappa var fotograf och lantbrukare, mamman hemmafru, författare och målare. Familjen flyttade 1314 gånger under Josephs uppväxtid vilket innebar att han bytte skola var och varannan termin. Ny identitet i varje skola Något som Fiennes bara tycker var positivt, det gav honom en chans att börja om på nytt och skapa nya identiteter hela tiden. Efter skolan började han studera konst men bytte ganska snart till teatern. Och efter att ha stått på scenen är det nu dags för filmens värld. Han hade en mindre roll i Bernardo Bertoluccis Stulen skönhet och har nu gjort två medeltida filmer, Elizabeth och Shakespeare in love. På fredag är det svensk premiär på Den oemotståndliga Martha, en samtida komedi. Vi fungerade så bra ihop Han är full av lovord för sin älskade på filmduken Gwyneth Paltrow. Det var ett av de där sällsynta tillfällena då det klickade direkt. Vi fungerade så bra ihop. Hon har djup, värme och skicklighet. Privat är Joseph tillsammans med brittiska skådespelerskan Catherine McCormack och tillsammans har de nyligen gjort en radiopjäs för BBC.
Magdalena Kvarning
magdalena.kvarning@aftonbladet.se Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se telefon: 08-725 2000 fax: 08-600 01 77 |
|
|
. I dag släpps hennes album.
. I kväll är hon tillbaka i tv i morgon börjar hon filma.
Joseph Fiennes om kärlekshistorien på film som nästan blev verklighet.
, skriver Anders Hvidfeldt.
. Se Pernilla August i andra filmtrailern.
Festen fortsätter på nätet.
TYCK TILL: Vann rätt artist? Fortsätt diskussionen på nätet.
.