MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetNöje
FREDAG 5 MAJ 2000
 
STARTSIDA
NÖJE
Melodifestivalen
Tv-priset
Rockbjörnen
NYHET:
Singeltoppen
CD-toppen
USA-listan
Englandslistan
Telegram
Dokusåpaguiden
Kändis-länkar
Chatt
Redaktion
Recensioner:
Film
Cd
PULS
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
IT
EKONOMI
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Kris för nya supersåpan
Nöjesprofilen kräver miljoner för namnet

Kanal 5 UTAN NAMN I andra länder heter succén ”Big Brother”, men i Sverige får inte det namnet användas. ”Vi har fått klippa om trailern så att namnet inte nämns”, säger Anders Knave, programchef för Kanal 5.
Foto: PRESSENS BILD/KANAL 5
”Big Brother” är Kanal 5:s dyraste satsning någonsin – men namnet ingår inte i priset.
  Stockholmsprofilen Sidney ”Big Brother” Onayemi kräver mångmiljonbelopp för att släppa rättigheterna till programmets titel.
  – Läget är helt låst just nu, säger Kanal 5:s programchef Anders Knave.

  Kanal 5:s spektakulära dokusåpa startar i höst. I 100 avsnitt får tittarna följa de tävlande som filmas dygnet runt.
  Redan nu rullar reklaminslag där tänkbara deltagare uppmanas att skicka in ansökningar – till ett program som saknar namn.
  – Vi har fått klippa om trailern så att namnet ”Big Brother” inte nämns, berättar Anders Knave.
  Situationen är minst sagt pinsam för Kanal 5, som köpt rättigheterna till programformatet från det holländska tv-bolaget Endemol. Priset är hemligt, men det handlar om rekordstorstora pengar för kanalen.
87 Onayemi var känd i klubbkretsar på 70-talet.

”Namnet är viktigt”
  – Visst är det här ett debacle (misslyckande). Det handlar ju om vår mest påkostade satsning någonsin och då spelar namnet en viktig roll, säger Anders Knave.
  Sedan ett par veckor tillbaka tvistar Kanal 5 med Sidney Onayemi, nöjesprofil i Stockholm, om rätten till namnet ”Big Brother”. 1972 registrerade Onayemi varumärket ”’Big Brothter” som sedan dess varit förknippat med hans klubbverksamhet. Bland annat drev han under en längre period diskoteket Big Brother i Stockholm.
  – Han kräver ett mångmiljonbelopp för att sälja rätten till namnet. Det är en fullständigt hutlös summa, säger Anders Knave.
  Tobias Bringholm, vd på produktionsbolaget Meter, som producerar ”Big Brother” åt Kanal 5:

”En chans att ta betalt”
  – Sidney ser väl en chans att ta väldigt bra betalt för ett namn han inte använder.
  ”Big Brother” har blivit en succé i bland annat Holland och Tyskland.
  – Nu hoppas vi på en lösning där vi fritt kan välja om programmet ska heta Big Brother eller något annat, säger Anders Knave.   Sidney Onayemi avböjer att kommentera tvisten.
Dan Panas