Köp Plus här
HÖLL UT LÄNGST Tage Erlander var svensk statsminister i 23 år. Ingen lär sitta längre – kraven ökar hela tiden på politikerna som tvingas leva och arbeta i ett allt högre tempo.
Foto: ROLF OLSSON

Erlanders rekord oslagbart

Högre tempo, hårdare krav på statsministern i dag

Tage Erlander flyttade in i regeringskansliets hus i Stockholm 1937 och lämnade det inte förrän den 15 oktober 1969. Han hade då levt i den politiska maktens centrum i 32 år, varav 23 år som regeringschef, men han var oförstörd av makten.
Erlander hade lett en väldig samhällsomdaning och blivit en av de främsta samhällsbyggarna i vårt lands historia.
   Ingvar Carlsson, Erlanders främste elev, vistades ännu längre (38 år) i maktens inre cirklar. Han fick ta vid när Olof Palme mördades. Carlsson höll ut i tio år.
  Carlsson som varit med kunde med större insikter än andra jämföra vad som krävdes av landets statsminister på sextiotalet och på nittiotalet. Det som främst skilde var mediebevakningen och beslutstempot.
  Carlsson berättade att Erlanders presssekreterare en dag i början av 1966 meddelade press, radio och tv att statsministern skulle utveckla samarbetet med medierna och därför avsåg hålla presskonferens två gånger om året. Själv hade Carlsson under en månad haft 27 presskonferenser, 25 tidsbeställda intervjuer och 15 telefonintervjuer. Göran Persson tvingas i dag vara ännu mer tillgänglig för medierna.

Akut brist på tid
   Medierna granskar hårdare och mer närgånget nu än förr, och samtidigt har de politiska frågorna ökat i antal och omfattning. Erlanders generation hade en ATP-fråga vart tionde år. Carlsson fick tio ATP-frågor varje år. Och Persson säkert ännu fler, särskilt nu när Sverige är EU:s ordförandeland.
Bristen på tid är ständigt akut. Varken statsministern eller andra tunga ministrar har tillräckligt med tid för att hinna stanna upp, läsa, reflektera och samtala.
   Beslutstempot har också drivits upp. Tunga ekonomiska aktörer tar ingen hänsyn till att den demokratiska processen tar tid. De politiska ledarna hinner inte alltid förankra viktiga beslut ordentligt i de demokratiska organen; de måste handla snabbt om de inte ska ställas inför fullbordat faktum. Så kan avståndet till ”dom där uppe” vidgas. Och som om detta inte var nog har många politiska beslut större konsekvenser i dag. Ett felaktigt beslut hinner inte korrigeras, det slår igenom och märks i människors vardag.

Utsatt dygnet runt
   Det blev tjugotre år för Erlander, tio för Carlsson och Persson är nu inne på sitt sjätte. Statsministerns arbete är hårt och utsatt, det ställer enorma krav på personen praktiskt taget dygnet runt, året om. Och inget tyder på att anspråken ska mildras i framtiden. Därför är det uteslutet att någon någonsin slår Erlanders rekordnotering. Ja, han skulle inte ens själv, om han återföddes och gick in i politiken med sin vinnande humor, obändiga framtidstro och övertygelse om människans möjligheter, mäkta med den uppgiften.
  Rekordet är helt enkelt oslagbart.

Publicerad: MÅNDAG 4 JUNI 2001
[an error occurred while processing this directive]

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Tidigare artiklar på ledar-avdelningen

Fler ledare och ledarkrönikor

  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
1 Reinfeldt bygger ett utanförskap De flesta i Sverige har mer pengar än någonsin tidigare  
2 LEDARE Trollhättan behöver hjälp För tidigt räkna ut de anställda.  
4 LEDARE Men vad tänker Reinfeldt göra? Vad är hans politiska svar?  
5 gästkolumnen Därför blev FRA borgerligt fiasko Thomas Bodström:  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen
”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Svenske John drar in miljarder i USA ”Märker knappt att jag jobbar”.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Testa dig själv: Se vem du passar ihop med Här kan du göra populära testet – kostnadsfritt.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschefer: Lena Widman, Markus Gustafsson

Sajtchef: Sigge Ennart

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Tisdag 11-12-20
Sök på Aftonbladet