HÖLL UT LÄNGST
Tage Erlander var svensk statsminister i 23 år. Ingen lär sitta längre kraven ökar hela tiden på politikerna som tvingas leva och arbeta i ett allt högre tempo.
Foto: ROLF OLSSON
Erlanders rekord
oslagbart
Högre tempo,
hårdare krav på statsministern
i dag
|
Tage Erlander flyttade in i regeringskansliets hus i Stockholm 1937 och lämnade det inte förrän den 15 oktober 1969. Han hade då levt i den politiska maktens centrum i 32 år, varav 23 år som regeringschef, men han var oförstörd av makten.
Erlander hade lett en väldig samhällsomdaning och blivit en av de främsta samhällsbyggarna i vårt lands historia.
Ingvar Carlsson, Erlanders främste elev, vistades ännu längre (38 år) i maktens inre cirklar. Han fick ta vid när Olof Palme mördades. Carlsson höll ut i tio år.
Carlsson som varit med kunde med större insikter än andra jämföra vad som krävdes av landets statsminister på sextiotalet och på nittiotalet. Det som främst skilde var mediebevakningen och beslutstempot.
Carlsson berättade att Erlanders presssekreterare en dag i början av 1966 meddelade press, radio och tv att statsministern skulle utveckla samarbetet med medierna och därför avsåg hålla presskonferens två gånger om året. Själv hade Carlsson under en månad haft 27 presskonferenser, 25 tidsbeställda intervjuer och 15 telefonintervjuer. Göran Persson tvingas i dag vara ännu mer tillgänglig för medierna.
Akut brist på tid
Medierna granskar hårdare och mer närgånget nu än förr, och samtidigt har de politiska frågorna ökat i antal och omfattning. Erlanders generation hade en ATP-fråga vart tionde år. Carlsson fick tio ATP-frågor varje år. Och Persson säkert ännu fler, särskilt nu när Sverige är EU:s ordförandeland.
Bristen på tid är ständigt akut. Varken statsministern eller andra tunga ministrar har tillräckligt med tid för att hinna stanna upp, läsa, reflektera och samtala.
Beslutstempot har också drivits upp. Tunga ekonomiska aktörer tar ingen hänsyn till att den demokratiska processen tar tid. De politiska ledarna hinner inte alltid förankra viktiga beslut ordentligt i de demokratiska organen; de måste handla snabbt om de inte ska ställas inför fullbordat faktum. Så kan avståndet till dom där uppe vidgas. Och som om detta inte var nog har många politiska beslut större konsekvenser i dag. Ett felaktigt beslut hinner inte korrigeras, det slår igenom och märks i människors vardag.
Utsatt dygnet runt
Det blev tjugotre år för Erlander, tio för Carlsson och Persson är nu inne på sitt sjätte. Statsministerns arbete är hårt och utsatt, det ställer enorma krav på personen praktiskt taget dygnet runt, året om. Och inget tyder på att anspråken ska mildras i framtiden. Därför är det uteslutet att någon någonsin slår Erlanders rekordnotering. Ja, han skulle inte ens själv, om han återföddes och gick in i politiken med sin vinnande humor, obändiga framtidstro och övertygelse om människans möjligheter, mäkta med den uppgiften.
Rekordet är helt enkelt oslagbart.
Publicerad: MÅNDAG 4 JUNI 2001
[an error occurred while processing this directive]
Tidigare artiklar på ledar-avdelningen
Fler ledare och ledarkrönikor
Kolumner av Olle Svenning
Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
Kolumner av Fredrik Virtanen
Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
Susanna Alakoskis krönikor
Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen
”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
Thomas Bodströms krönikor
Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
Lena Sommestads krönikor
Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
Krönikor av Karin Pettersson
Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
Krönikor av Eva Franchell
Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
Krönikor av Katrine Kielos
Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
Krönikor av Anders Lindberg
Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
Krönikor av Ingvar Persson
Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
Krönikor av Daniel Swedin
Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.