MUSIK Håkan Steen skriver om pop  








Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetLedare
SÖNDAG 14 JANUARI 2001
 
STARTSIDA
LEDARE
Ledare
Signerat
Artikelserier
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
NYA EKONOMI
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
NYA BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
SKOLTURNÉ
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIECENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Mat och moral hör ihop


Använd köttengagemanget i kampen för ekologiskt jordbruk i EU

Kött blev veckans ord. Göran Perssons uttalanden om sin tveksamhet inför julbordets sylta och filosoferande om att djur känner smärta satte fart på köttdebatten. Medborgarnas engagemang är stort. På Aftonbladets nättidning tog över 56 000 personer ställning i frågan ”Har du funderat på att sluta äta kött?”. Majoriteten svarade nej, men hela 35 procent svarade ja.
  De borgerliga partiledarna kritiserade statsministern för att flirta med veganrörelsen och förstöra för svenskt jordbruk. Värst var kristdemokraten Alf Svenssons indignation. Han ansåg att Persson hotade människovärdet med sitt utspel om djurens lidande.
  Men sen kom filmbilderna som visade djurplågeriet vid belgiska slakterier. Upprördheten bland medborgarna stegrades. Över 150 000 har nu undertecknat Aftonbladets upprop om djurhållningen. Kristdemokraterna begärde en särskild riksdagsdebatt om djurmisshandel. Djuretiken hotar visst inte längre människovärdet.
  Även böndernas intresseorganisation, LRF, och köttbranschens företrädare måste inse att det inte är statsministern som ska kritiseras för att han tänker högt i en fråga som berör oss alla utan de vidriga avarter av djurhållning som finns i utlandet men även i Sverige.
  Svensk köttindustri är absolut ett lysande föredöme, men det finns problem även inom den. Varför inte nu utnyttja det stora konsumentintresset för en god sak och se till att svenskt jordbruk blir ännu mer etiskt och ännu mer ekologiskt?

Kravmärkt djurhållning
   I Bohuslän har engagerade miljö- och djurvänner tagit initiativ till ett spännande projekt – Kaprifolprojektet. De vill få bohuslänska kommuner att till sina offentliga kök upphandla köttprodukter från djur som betat på strandängar, i hagar och på skärgårdsöar. Ett djurvänligt jordbruk hör i högsta grad samman med ett bevarat, vackert naturlandskap. Utan betande djur förbuskas och förfulas landsbygden.
  De djurbönder som ansluter sig till projektet får trygga leveransavtal mot att de förbinder sig att inom två år Krav-märka sin verksamhet. Så kan en marknad skapas för det ekologiska ”bohusköttet”. LRF, Krav, turistrådet i Västra Götaland, Västkuststiftelsen och länsstyrelsen har ställt upp för projektet. Förhoppningsvis följer andra regioner efter.
  Sverige har som EU-ordförandeland möjlighet att både bli en jordbrukspolitisk föregångare och en påtryckare i Europa. Galna kosjuke-debatten är het. I Tyskland fick två ministrar gå på grund av allmänhetens misstro mot köttindustrin.
  – Det är centralt att galna ko-sjukan leder till ett omtänkande på jordbruksområdet, sa förbundskansler Gerhard Schröder på en presskonferens. Han har nu omorganiserat jordbruksdepartementet till ett departement för konsumentskydd och livsmedelssäkerhet.
  Det bör den svenska regeringen också göra. Mat är en fråga om miljö och hälsa. Genom att utnyttja det starka konsumenttrycket kan Sverige och EU vrida köttproduktionen in i sundare banor. 2000-talets Brecht kan konstatera att moralen numera tycks gå före maten.


epost:
ledare@aftonbladet.se
telefon: 08-725 2000
fax: 08-562 528 17


Här finns länkarna till ledarsidans artikelserier

   

 
  FLER LEDARARTIKLAR
En triumf för labour Men nästa mandatperiod måste Blairs politik bli mer progressiv (8 juni)
Lena Askling/Signerat Vi möblerar alla med Ikea (8 juni)
Statistik som ljuger Dimridåer om högskolans etniska snedrekrytering (7 juni)
Signerat/Helle Klein: Varför så rädd för medlemmar? (7 juni)
Sverige åt människorna Ändrad rösträtt en viktig markering (6 juni)
Tony Blairs blinda fläck Labours viktigaste fråga borde vara klassklyftorna (5 juni)
Erlanders rekord oslagbart Högre tempo, hårdare krav på statsministern i dag (4 juni)
Signerat/Åsa Petersen De bluffar om mångfald (4 juni)
Vår störste och längste statsminister ”Demokratin måste vara handlingskraftig” (3 juni)
Lena Askling/söndag Politiker är som bönder (3 juni)
Signerat/Jesper Bengtsson Jospin vill vara med och bestämma (2 juni)
Kommunal fortsätter diskutera Synd att kongressen sa nej till välfärdsrapporten (1 juni)
Signerat/Jesper Bengtsson Ett svart hål i brittisk politik (1 juni)
Schackra inte med välfärden Hela avgiften - men bara halva ersättningen (31 maj)
Telia på väg mot storaffär Staten behöver inte äga mer än 51 procent av Telia (30 maj)
Signerat/Åsa Petersen: Kul figur i partiprogrammen? (30 maj)
Kommunal ännu störst Fackligt medlemskap ingen självklarhet i dag (29 maj)
Upplopp i Oldham Ett kluvet samhälle uttrycker sig (28 maj)