MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetHälsa
TORSDAG 19 JUNI 1999
STARTSIDA
HÄLSA
Interaktivt
Tyck till
Arkiv
Länktips
Redaktion
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
NYA EKONOMI
NYA RESOR
BIL
TV
VÄDER
NYA BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
SKOLTURNÉ
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIECENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Hjula fram
och kom i form

Gösta Olsson, 81, testar sina inlines på Köpmangatan i Örebro.
Foto:PÖHNER BILD/PAVEL KOUBEK
Är Gösta, 81, äldste inline-
åkaren i Sverige?

Saknar du guldkant på tillvaron?
  Sätt hjul på fötterna.
  Inlines är det nya sättet att se omvärlden.
Inlines blev inte flugan som surrade en sommar.
  Inlines är Sveriges – och västvärldens – snabbast växande motionsform. Sport och transportmedel i samma redskap.
Bär alltid hjälm!
Här är några saker att tänka på när du åker inlines. Ingemar Javemo är inlinesexpert och tävlingsåkare på Friluftsfrämjandet sedan 1991. Ingemar, som aldrig ramlat, ger här sina bästa råd:
Alla kan åka. Inlines är mycket lättare än vanliga skridskor, skon är stadig som en slalompjäxa.
Håll dig helt borta från trafiken, backarna och farliga korsningar i början. Lär dig hur bromsen fungerar och ha god framförhållning.
Med god åkvana är risken för fall minimal. Men, precis som vid cykling, bör du alltid bära hjälm. Handledsskydd är också viktigt. Knä-och armbågsskydd ökar din trygghet ytterligare.
Undvik allt grus och vatten. Inga lager är hundraprocentigt täckta.
Gå inte efter utseende . Kräv att få prova flera par. Prov-åk i butiken.
Skon ska sitta skönt , inte vara för stor (tänk på att den töjer ut sig) men ändå inte trycka nånstans över foten. Se upp med vassa kanter.
Större hjul rullar fortare . Satsa på 78 eller 80 mm storlek. Och samma, 78-80 a, i hårdhet. Inte mer, då blir däcket för hårt.
Abec står för ”glappet” i kullagren. Det finns abec 1, 3, 5, och 7. Abec 1 är enklast. Satsa på ett kvalitetsmärke på kullag-ren, till exempel SKF, Boss, NBM och Twincam.
Gör ren kullagren ibland och skifta hjulens placering. Så håller grejorna längre.
Alla inlines har bromsen på höger skridsko. Många flyttar den till vänster sko för att få bättre balans.
Ett par riktigt bra inlines kostar från 2 000 kronor och uppåt. Men det går att fynda bland nedsatta modeller.
  Mer än tolv miljoner tyskar åker, enligt Berlin-tidskriften Focus, regelbundet inlines.
  I Paris avspärras hela kvarter på kvällarna för tillgodose inlinesåkarnas ökade krav.

Stänga av vägar
  
I Hyde Park i London har myndigheterna tvingats stänga av vissa asfalterade vägar – för att rädda fotgängarna från att bli överkörda.
   Central Park och New York ska vi bara inte tala om.
  – Tidigare sålde vi rullskridskor mest till barn och ungdomar. Nu kommer föräldrarna tillbaka. Dels för att byta upp sig i storlek och kvalitet, dels för att köpa till sig själva, säger Tony Auér, inlinestestare på Stadium, Globen i Stockholm.
  Branschen i Sverige gnuggar förstås händerna över att intresset stadigt växer.
  Bara i år beräknar man att sälja över en halv miljon inlines.
  Det finns några märkbara trender i sommar.
   Medelålders motionärer som tröttnat på alla eviga löparskador.
  Inlines är mjuksport, low impact, kan åkas och tränas nästan hur mycket som helst utan risk för överbelastning.
  I den här gruppen återfinns även folk som äntligen hittat en idealisk sommarsport, till exempel skridskoåkare, skidåkare, hockey- och bandyspelare.
   Åka till och från jobbet. Fler väljer bort bilen, bussen och T-banan.
  Inlines är mycket snabbare än promenader och mindre krångligt än cykling.
  Ingen punkarisk, ingen stöld-risk.
  Skridskorna åker ned i ryggsäcken!
   Tjejerna. Många ungdomar, inte minst tjejer, som annars inte rör på sig alls, har hittat en sport som både är lätt, rolig och förhållandevis billig.
  Det krävs varken medlemskap, banhyra eller liftkort.
  
81-årig åkare
  
Inlines är en skonsam sport som även de äldre kan ha nytta av. Gösta Olsson är 81 år och entusiastisk inlinesåkare.
  Grannarna hemma på Brunnsgärdet i Örebro blev nästan chockade när de såg ”Gammel-Gösta” forsa fram på gatorna.
  Ändå är de vana vid mycket. Gösta är nämligen en inbiten motionär. Han cyklar, vandrar i skogen, åker längdskidor.
  – Tyckte att rullskridskor verkade så kul att jag ville prova, säger Gösta. Idag är jag entusiastisk.
  På Stadium i Örebro har man märkt en tendens att kunderna blir allt äldre.
  – Men Gösta är rekordman, i alla fall hittills, säger Thomas Sunnesson.

tomas.sjoman@aftonbladet.se






Tolv detaljer som gör skridskon

1. Plastskal, eller liknande för ordentlig stabilitet i vristen.
2. Ledat skaft för att underlätta benböjningen och åkningen.
3. Extra formbart material för att ge fotknölen god plats.
4. Förstärkt hälgrepp som håller innerskon väl på plats.
5. Gummiplatta som mildrar stötar och vibrationer.
6. Ställbar bromskloss av naturgummi.
7. Mjuka däck för god komfort och fäste.
8. Mjukt stoppad samt löstagbar innersko (för vädring och rengöring).
9. Tre justerbara spännen som fixerar framfot, vrist och smalben.
10. Välventilerad yttersko med lufthål även under foten.
11. Skena av nylon eller aluminium för bra hållbarhet.
12. Kullager bör vara abec 1, 3, 5 eller 7.