Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
ONSDAG 19 JULI 2000
 
 

Sverige favorit bland utländska investerare
Fusionen mellan svenska Astra och brittiska Zeneca stod för en stor del av de utländska direktinvesteringarna i Sverige förra året. På bilden syns Håkan Mogren, Astras förre vd (t v), och Tom McKillop, vd för Zeneca (t h).
Foto: AP

Har Sverige ett bra företagsklimat?
Ja Nej
Se resultat
På bara fyra år har värdet på de utländska direktinvesteringarna i Sverige tiodubblats.
   Under 1999 gjordes direktinvesteringar motsvarande 500 miljarder kronor i Sverige – jämfört med 40 miljarder 1996.

   Siffrorna presenteras i en ny rapport från OECD, skriver Finanstidningen.
   OECD slår fast att ökningen av utländska direktinvesteringar under fjolåret var "särskilt uppseendeväckande i Japan, Sverige och Tyskland".
   Det brittiska läkemedelsbolaget Zenecas uppköp av Astra står visserligen ensamt för nästan två tredjedelar av direktinvesteringarna i Sverige förra året. Ändå ser OECD ökningen som anmärkningsvärd.
   Man konstaterar att inflödet av direktinvesteringar i Sverige förra året var nästan lika stort som under hela åttiotalet.
  
Trea efter USA och Storbritannien
   Ökningen av direktinvesteringar har ökat markant i hela OECD under nittiotalet. Men bara USA och Storbritannien hade ett större inflöde än Sverige under fjolåret.
   Ökningen av direktinvesteringarna beror främst på det stora antalet företagsfusioner och uppköp under nittiotalet.


joakim.ottosson@aftonbladet.se


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER