MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetEkonomi
LÖRDAG 4 MARS 2000
 
STARTSIDA
EKONOMI
Deklaration
Boräntor
BÖRS
Startsida
Sök aktie
Börslistor
Min portfölj
Börsen idag
Räntor/valutor
Pressreleaser
Kurslarm
På gång
E*insikt
Tyck till om börsen
FONDER
Startsida
Sök fond
Jämför fond
Bästa fond
Testportfölj
Placeringsprofil
Aktuellt&Analys
Fondskola
Tyck till om fonder

Annons
Beräkna din:


NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
SKOLTURNÉ
JOBBA HÄR
ANNONSERA
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Räntefond alternativ till sparkonto

Pia Nilsson om din ekonomi
Det är mycket fördelaktigt att placera i obligationer när räntan befinner sig på en hög nivå och förväntas sjunka.

Jag har i en tidigare krönika lovat att återkomma och skriva lite mer om räntefonder. De sägs vara de minst riskfyllda fonderna, men under det senaste halvåret när aktiefonder slagit alla rekord har en del av räntefonderna till och med gått back. Det är därför inte så konstigt att många undrar om de verkligen är så säkra som det sägs.
  Först och främst är det viktigt att känna till att det finns två olika typer av räntefonder. De som placerar i korta räntebärande värdepapper och de som placerar i så kallade långa papper. Med korta värdepapper menas att de avser kortare tid än ett år och dessa fonder kallas också penningmarknadsfonder. Räntefonder med längre löptid än ett år kallas också obligationsfonder.

Om du vill placera i fond
som alternativ till sparkonto är det en kort räntefond du ska välja. Dessa har under det senaste året stigit med tre till fyra procent och anses ge i genomsnitt något mer än sparkontots ränta. Eftersom de placerar på kort sikt är de mycket säkra placeringar, men du kan inte heller räkna med att de ska ge särskilt mycket högre avkastning.
  Obligationsfonder ska ses som placeringar på längre sikt än ett år. Som hörs på namnet innehåller dessa fonder placeringar i obligationer.
  En skillnad mot om du köper en enskild obligation är att fonderna kan innehålla många olika obligationer med placeringar på olika långa tider. Dessutom placerar de ofta i mycket stora obligationer på en miljon eller mera. Det skulle inte vara särskilt många förunnat att kunna köpa en sådan obligation, men genom att köpa andelar i fond kan man få andelar i dessa.
  Det är mycket fördelaktigt att placera i obligationer när räntan befinner sig på en hög nivå och förväntas sjunka. Den som behåller obligationen till inlösendagen fortsätter då att få den högre räntan som bestämdes vid köpet.
  
Dessutom stiger värdet på obligationen om man skulle vilja sälja den innan spartidens slut. När räntorna stiger är det tvärtom och så har det varit under det senaste halvåret. Räntan har varit mycket låg och förväntats stiga. I januari höjde också Riksbanken räntan. Tidigare utgivna obligationer med lägre ränta har därför sjunkit i värde, vilket också drabbat en del av de långa räntefonderna.

Nu undrar du förstås vad som kommer att hända med räntorna framöver. Många tror att räntorna ska fortsätta att stiga som en följd av de goda konjunkturerna.
  För att ytterligare komplicera resonemanget är det dock en vanlig uppfattning att det främst är de korta, rörliga räntorna som kommer att stiga.
  De långa räntorna, som påverkar obligationerna, ligger på en betydligt högre nivå och det är inte säkert att de höjs. De korta och långa räntorna kan närma sig varandra.
  Ingen kan dock uttala sig med säkerhet om framtiden.
  
Så därför till det viktigaste till sist. Vilken tid avser din placering? Välj en kort penningmarknadsfond om du vill ha ett alternativ till sparkontot och en säker placering på upp till ett års sikt. Om du vill placera på två till några års sikt väljer du istället en obligationsfond eller varför inte en blandfond som också innehåller en del aktier?


VD Fondspararnas förening

@ Mejla Pia!
Tyck till och tipsa.
Du kan skriva till
Pia Nilsson:
Pia Nilsson


Så gör du – 101 priser i potten
Mästarnas fem bästa aktietips
Hitta vinnarna 20 frågor och svar
Så hittar du fonderna som är
Spara 82000 – på att köpa bilen i Danmark
Pia Nilsson om din ekonomi Räntefond alternativ till sparkonto
Fondexperten: Var inte rädd för börskrasch – spara i fond
Aktieexperten: Hälsonischen kan bli en guldgruva