|
|
||||||
|
|
|
|
FÖRNEDRING Prostitution är olaglig handel men svenska sextidningar skriver och betygsätter ändå prostituerade i olika länder. Dessutom ger de bilden att kvinnorna tycker om att förnedra sig. Effekten blir att inget görs åt situationen eftersom allmänheten inte ser det exploaterande i de prostituerades situation.
Prostitution är också en olaglig handel där människor skadas och lider. Ändå säljs det tidningar som framställer prostitution som något häftigt och praktiskt taget gör reklam för det! Det är väl dokumenterat att de flesta prostituerade lever fruktansvärda liv. En internationell studie har funnit att en stor andel av dem lider av posttraumatiskt stress-syndrom. Ett tillstånd som kan drabba människor som varit med om krig och andra svåra trauman och som utmärks av att man gång på gång överfalls av plågsamma minnen och mardrömmar där man återupplever de hemska händelserna. Andra symptom är att man alltid är spänd och lättretlig, har svårt att koncentrera sig och undviker att göra och tänka på saker som påminner en om traumat. Man tappar intresset för saker man tyckte om förr och får svårt att känna varma känslor för närstående. Studien visade att prostituerade lider ännu svårare av detta syndrom än de amerikanska Vietnam-veteraner som sökt hjälp för sina problem! Många kvinnor blir kidnappade eller lurade till andra länder med falska löften om arbete och blir sedan våldtagna och tvingade att prostituera sig av organiserade brottslingar. En stor del av prostitutionen världen över kontrolleras av hallickar som misshandlar sina prostituerade om de inte drar in tillräckligt med pengar. Av de kvinnor som själva valt prostitutionen har många först fått sin självkänsla nerbruten genom sexuella övergrepp i barndomen. I fattiga länder tvingas många unga kvinnor in i prostitution för att kunna försörja sig. Det är förnedrande att upplåta den egna kroppen till andra och bli penetrerad när man inte själv vill. Prostituerade tvingas stänga av sina känslor och avskärma sig från sin kropp för att inte gå under. Ändå kommer svenska porrtidningar gång på gång med förljugna reportage och noveller om hur mycket prostituerade njuter av sin situation! Tips ges om olika sexresmål. Bordeller och enskilda prostituerade recenseras entusiastiskt. Läsarna utlovas fantastiska upplevelser om de åker dit. Att på detta sätt skriva att det är kul och härligt att utnyttja andra är groteskt!
Som män tar vi med kraft
avstånd från skildringar som kallar prostitutionsmiljöer för varje mans paradis. Inte därför att vi är emot sex. Vi tycker sex och kåthet är härligt men vi vill inte leva ut den på ett sätt som skadar andra! Nu är det dags att sätta stopp. Vi i Manliga Nätverket uppmanar Pressbyrån, bensinmackar, 7-Eleven och andra butikskedjor att sluta sälja de tidningar som förhärligar prostitution (till exempel Lektyr, Cats och FiB Aktuellt som vi specialgranskat under en längre tid och funnit upprörande inslag i). Kräv av förlagen bakom att de öppet förbinder sig att inte skildra prostitution och prostituerades vardag som något positivt. Tag de tidningar som inte uppfyller detta ur sortimentet.Om den breda majoriteten i en viss grupp lider av en viss behandling är det fel att skriva att den gruppen njuter av det. Tänk om det hade rört sig om en annan grupp utsatt för omfattande tvång, våld och exploatering i olika former såsom svarta under apartheid i Sydafrika och svenska tidningar hade skrivit att dessa människor njuter och uppmuntrat svenskar att åka dit och utnyttja dem! Handeln hade troligen vägrat att sälja sådana tidningar. Tag då ert ansvar och visa samma grundläggande respekt gentemot prostituerade kvinnor! Henrik Haraldsson
doktorand i teoretisk fysik, medlem i Manliga Nätverket mot mäns våld och övergrepp, för en god manlighet
Det var inte vi som satte
Det är således
Kammarrätten i Stockholm, inte Statens Biografbyrås filmcensorer, som beslutat att Scary Movie är tillåten från 11 år. Helen Lindström, Sven Granath
censorer, Statens Biografbyrå epost: debatt@aftonbladet.se tips: 08-725 2000 fax: 08-562 528 99 växeln: 08-725 20 00 |
|