MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetBil
MÅNDAG 2 OKTOBER 2000
 
STARTSIDA
BIL
Collins tester
am&s-tester
Prisguide beg bil
Prisguide ny bil
Bilsnack, Tyck till
Auto Motor & Sport
Sök Nybil
Sök Beg bil
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
NYA RESOR
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
SKOLTURNÉ
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIECENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Ett litet
lyft för Sharan

FÖRNYAD FAMILJEBUSS. Volkswagens familjebuss Sharan har fått en ansiktslyftning. I de nya bilarna är det mycket nytt, särskilt invändigt. Men den kan bli bättre.
Foto: LOTTE FERNVALL

Den stora barnfamiljen får plats i VW Sharan. Men tänk på att det är ganska trångt på bakersta raden.
AFTONBLADET TESTAR Volkswagen
Sharan 2,0

Pris: 213 300 kronor för en synnerligen naken bil. Bakre stolarna kostar 4 000 kronor. komfortpaket med viktig utrustning som luftkonditionering, bagagegardin och bättre stolar kostar hela 26 600 kr. Pris med nödvändig utrustning 245 000 kronor.
Motor: 4-cyl, volym 1 984 cm3, effekt 115 hk, vridmoment 170 Nm vid 2 600 varv/minut.
Fartresurser: 0–100 km/tim på 15,2 sekunder, toppfart 177 km/tim.
Bränsleförbrukning: Vid blandad körning: 0,94 liter/mil.
Mått: Längd 463 cm, bredd 181 cm, höjd 176 cm. Tjänstevikt 1 780 kg.


ÄGA
2 plus
Högt pris kompenseras något av bra andrahandsvärde. Dålig service. Och hur är det med den berömda kvaliteten?

KÖRA
3 plus
Riktig roligt att köra och mycket säker även när det går fort eller i undanmanövern. Eltrådar i vindrutan förstör sikten i dåligt väder och mörker.

KOMFORT
3 plus
Småstötig i låg fart men fjädringen fungerar bättre när det går fort, vindbrus.

SÄKERHET
3 plus
Stora tunga bilar är alltid säkra, och i Sharan sitter man högt vilket ökar säkerheten ytterligare. Men i Euro Ncaps krocktest gick det bara halvbra.

UTRYMME
3 plus
Inte sjusitsig på riktigt. Trång i mittenraden och extremtrång bak. Äggformen kanske ser bra ut men den är inte funktionell.
TOTALT: 14 plus
Tänk om reklamen varit gjord för en Lupo?
”Volkswagens nya jätte: Som en kombi fast smartare. Och lite elakare.” Ja, så låter det när Volkswagen marknadsför Sharan i ett brev hem till VW-ägare. Och inte blir det bättre längre fram i texten:
”Säkerhetsmässigt mäter den sig med de bästa. Alla biltillverkare vet att den enskilt viktigaste faktorn för hur säker en bil är, är dess tyngd. Och tung är den här nyheten. Nära 1,8 ton.” Jag undrar hur motsvarande text skulle ha sett ut för märkets lilla lättviktare Lupo?
Det mesta har blivit bättre – men inte bäst
När Volkswagen började sälja sin familjebuss Sharan för fem år sedan blev det succé direkt. Inte för att den var bäst, utan för att den var en Volkswagen.
  Nu har Sharan och trillingsyskonen Seat Alhambra och Ford Galaxy fått en smärre ansiktslyftning.
  Det mesta har blivit aningen bättre. Men inte bäst.
  
De tre familjebussarna byggs i samma fabrik i Portugal. Det är Volkswagen som sköter tillverkningen, men Ford hade stort inflytande över interiören.
  När kunderna klagade på dålig kvalitet skyllde VW på Ford. Enkelt.
  I de nya bilarna är det mycket nytt invändigt och nu ska det vara VW-kvalitet, även i Fordbussarna.

Handtaget blev kvar i handen
  
Så synd att jag fick handtaget i handen när jag skulle stänga förardörren. Hela dörren måste rivas och inkråmet ersättas. VW-kvalitet?
  Utvändigt är strålkastarna nya med klarglas (plast) och moderna science fictioninspirerade reflektorer.
  Helljuset är hyfsat med ordentlig bredd men längden kunde ha varit bättre.
  Halvljuset är uselt och sikten nattetid blir inte bättre av att VW har inbyggda värmetrådar i vindrutan som förstör sikten ännu mer.
  Knappast trafiksäkert.
  Formgivningen utvändigt har fått lite mer kantiga linjer med hjälp av nya huvar och lyktarrangemang och ansluter nu till respektive bilfamilj. Galaxy liknar Focus och Sharan Passat.
  Men karossen är sig lik. Rätt rundad för att skilja sig från stora Folkabussen.
  Runt ska föra tankarna till personbilar men stjäl också utrymme.
  Redan i mittenraden börjar det bli trångt och bak får bara barnen plats.
  Av någon anledning får mittenplatsen i mittenraden inte trepunkts säkerhetsbälte förrän senare i höst. Ni som är köpsugna, vänta till dess.

Fin översikt över trafiken
  
Köregenskaperna är mycket bra. Det mesta liknar en personbil fast körställningen är mer upprätt och betydligt högre, det är bra och ger fin översikt över trafiken.
  Det går att välja mellan flera motorer. En ny diesel på 115 hk med mycket kraft i mellanregistret passar bilen synnerligen bra. Den är dessutom bränslesnål vilket är intressant i en så här tung och hög bil som riskerar att bli dyrbart törstig. VW deklarerar 0,64 liter milen vid blandad körning. Den som inte har några betänkligheter när det gäller dieselns cancerframkallande avgaspartiklar har ett lockande alternativ.
  Alla andra kan välja en finfin turbomotor på 150 hästkrafter med nästan lika mycket kraft i mellanregistret och mer ork på lågvarv. Är man försiktig med gaspedalen går det att köra på under litern. Men det är ändå basmotorn på 115 hk som är det mest ekonomiska alternativet. Bara med bilen fullastad känns den motorn något klen.
  Växellådan har sex lägen framåt vilket är högsta mode i Tyskland där folk drömmer om att köra fort på autobahn. Egentligen bara ännu en dum modenyck.